Elementy niezbędne w harcerstwie

Harcerstwo jest grupą współcześnie nadal popularną w Polsce. Zrzesza ona dzieci i młodzież, osoby, które pragną posiąść nowe zdolności – szczególnie takie, których zazwyczaj nie można zdobyć w szkole. Istnieją takie grupy, do jakich można zapisywać dzieci chodzące do przedszkola. Poza tym zazwyczaj na początkowe zbiórki chodzą pierwszoklasiści i dzieci w podobnym wieku. Osoby nowe w organizacji, które nie mają jeszcze 10 lat, określane są mianem zuchów.

Generalnie na terenie kraju działają dwie duże organizacje harcerskie, do jakich można przynależeć. Różnią się one lekko wyznawaną ideologią, w jednej z organizacji na przykład większy nacisk kładzie się na kwestie związane z religią. Odmienne są również naszywki harcerskie i inne emblematy, które są oznaczeniem przynależności do określonej organizacji. Ponadto sporo elementów jest wspólnych, w szczególności jeżeli chodzi o sprzęt wyjazdowy.
Ubiór

skaut

Autor: east_mountain
Źródło: http://www.flickr.com

Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia członków harcerstwa na tle innych młodych ludzi, jest specyficzny ubiór. Mundurki harcerskie sklep to przede wszystkim odpowiedni mundur. Kolor elementów munduru oraz wygląd poszczególnych jego części zależy w dużej mierze od organizacji, do jakiej się przynależy. Bluzy mundurowe występują więc w takich barwach jak szary, ciemnozielony lub (zobacz kliknij, zobacz, sprawdź) niebieski. Oprócz tego Zależnie od okazji i wykonywanej funkcji dobiera się rozmaite nakrycia głowy, na przykład kapelusz lub rogatywkę (zobacz – internetowa składnica harcerska). Mundury dziewczęce trochę różnią się od chłopięcych wyglądem, a przede wszystkim tym, że zamiast spodni przewidują specjalne, dopasowane do bluzy spódnice.

Inne elementy
Oprócz samej odzieży i butów, dla członków harcerstwa przewiduje się także odpowiednie wyposażenie (link do oferty). Są to na przykład rozmaite dodatki do munduru, które mają różne znaczenie. Należą do nich naszywki, sznury i inne dodatki. Niektóre z nich uzyskuje się z czasem, w miarę uzyskiwania konkretnych sprawności harcerskich. Do zwykłego wyposażenia każdego członka harcerstwa należy też tak zwana finka, czyli rodzaj noża przydatnego w wielu różnych sytuacjach. Finki harcerskie można kupić w wielu punktach, na pewno najlepszym z nich będzie składnica harcerska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *