Badanie nasienia jako pierwsze analiza przy leczeniu niepłodności.

Badanie nasienia zezwala sprawdzić stan, szybkość i ilość plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla mnóstwa mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest łatwa, niedroga i pozwala szybko przyuważyć m.in. przyczynę niepłodności. Podstawowym krokiem w kierunku sprawdzenia płodności męża jest wykonanie badania nasienia. W klinikach można przeprowadzić badania na płodność u mężczyzn na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.

badania

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Mężczyzna musi jednak najpierw skontaktować się z recepcją kliniki i umówić dobry termin. Przygotowanie do zbadania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik czekamy 3-4 dni robocze. Wielu badanym, mimo stworzenia komfortowych, intymnych warunków – to badanie wydaje się krępujące, ponieważ wymaga masturbacji i wytrysku „na zawołanie”. Jednak zbadanie spermy jest naprawdę konieczne podczas diagnostyki niepłodności. W wyniku badania (więcej informacji) zasadniczego scharakteryzowane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczba plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Dodatkowo w badaniu podstawowym wykonany jest HOS test. Badanie HOS test (test hipoosmotyczny) ocenia integralność błon plemników, dający nam wiedzę o odpowiedniej funkcjonalności i żywotności plemników. Można także zrobić badanie nasienia (czytaj więcej) szczegółowe zawierające dodatkowo ocenę morfologii plemników, tj. odsetek prawidłowo zbudowanych plemników oraz odsetek różnorodnych uszkodzeń budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy obecnych w ejakulacie, liczbę leukocytów w 1 ml nasienia oraz liczbę komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest też wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny, o czym mówi bytność leukocytów (krwinek białych) i ujawnienie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest

badania

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

okrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeżeli efekt badanie nasienia jest nieprawidłowy, należy je zrobić po około 3 miesiącach. W przypadku kolejnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i leczenie pod kontrolą lekarza androloga – odwiedź stronę.

Następnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do oceny odsetka plemników mających zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która bywa jednym z głównych przyczyn spadku płodności mężczyzn.

Zafascynował Cię prezentowany wpis? Jeżeli tak, to przeczytaj śmiało, co znajdziesz w tym serwisie (http://nowafarmacja.com.pl/o-nas/) – on także na pewno będzie godny zainteresowania.

Duży poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
– obniżonej zdolności do zapłodnienia,
– nieprawidłowościach w podziale zygoty i wczesnym rozwoju zarodka,
– częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
– podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
– podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *