Banki i parabanki – co dobrze o nich poznać przed skorzystaniem z usług?

Aktualnie można zaobserwować, jak w znaczny sposób zwiększa się ilość rozmaitych instytucji, trudniących się obrotem środków finansowych klienta. Samych banków na dzień dzisiejszy jest tak wiele, że czasami nie sposób się zdecydować, jaką ofertę wybrać. Nie wszyscy wiedzą przykładowo, że istnieje wiele odmian banków. Większość osób jest klientami typowego banku, przeznaczonego dla klientów indywidualnych.

duża ilość banknotów

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieją także instytucje wyspecjalizowane w jednym typie działalności. Należą do nich banki hipoteczne (tu dowiesz się więcej na temat: dobry bank hipoteczny), których główną rolą jest udzielanie kredytów pod zastaw (zobacz pożyczka pod zastaw domu) hipoteki. Ogólnie także z uwagi na zwiększoną liczbę instytucji wiele osób myli banki z parabankami i innymi tego typu tworami. Aspektem, który odróżnia bank jest to, że ma on odpowiednie pozwolenia na swoje działanie, a co najważniejsze podlega kontroli prowadzonej przez uprawnione do tego organy.

Parabanki
W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba tak zwanych parabanków. Tego rodzaju instytucje jeszcze jakiś czas temu w ogóle nie były znane. Ich główną cechą wyróżniającą jest to, że nie podlegają kontroli „z góry”, dzięki czemu ich działalność i stan finansów nie jest śledzona na bieżąco. Miejsca tego rodzaju wabią klientów zachęcającymi ofertami, zwykle w postaci wysokiego oprocentowania lokat i pożyczek. Wielu ludzi daje się na to skusić, gdyż takiej oferty nie znajdzie się w żadnym banku. Należy jednak bardzo uważać, komu przekazuje się swoje pieniądze. Zdarzają się bowiem sytuacje, że parabank w pewnym momencie bankrutuje lub zostaje zlikwidowany, a gotówka klientów przepada. Dlatego banki są lepszym wyborem z uwagi na gwarantowane tam bezpieczeństwo.

Produkty bankowe
Banki oferują rozmaite usługi. Klienci zdecydowanie najczęściej zakładają konta osobiste. W ostatnim czasie również coraz popularniejsze stają się konta internetowe. Oprócz tego wielu ludzi decyduje się na zaciągnięcie kredytu, także w imieniu firmy. Kredyty dla nowych firm (dodatkowe info na niezwykle często pomagają w zapoczątkowaniu i rozwijaniu swojej działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Kredyty zaciągają również klienci indywidualnie na rozmaite cele. Stosunkowo chętnie wybierane są również lokaty, które charakteryzują się zróżnicowanym oprocentowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *