Co to jest ochrona własności intelektualnej?

Prawo autorskie to dziś modny temat. Wiele osób zainteresowało się tą kwestią po tzw. sprawie ACTA, którego podpisanie przez polski rząd wzbudziło wiele kontrowersji.

Ku zdziwieniu przeciętnego użytkownika internetu okazało się, że istnieje coś takiego, jak ochrona własności intelektualnej, która funkcjonuje także w sieci. Tymczasem w Polsce prawo własności intelektualnej obowiązuje od dawna, co więcej o tym, że jego nieznajomość szkodzi przekona się każdy, kto stworzy na przykład jakiś utwór lub nasze książkę, bądź też będzie musiał opatentować swój produkt.

Podstawowe regulacje prawne, które regulują w Polsce prawo własności intelektualnej to, m.in. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tej ustawie zawarte są różne ustalenia , które pozwolą nam zorientować się w znaczących dla systemu prawnego pojęciach.

W pierwszej kolejności przeczytamy, kto jest twórcą i jak zdefiniować dzieło. Poza tym w ustawie określone są wszystkie zasady tzw. dozwolonego użytku, czyli kiedy i w jaki sposób możemy legalnie korzystać z dzieł chronionych prawem autorskim.

obliczymy Twoje podatki

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś,w dobie internetu, gdy bez problemu udostępnia się dzieła innych twórców dowolnej liczbie użytkowników, to szczególnie ważne zagadnienie. Z ustawy wyczytamy również, jakie sankcje karne grożą za naruszenie przepisów.

Kolejna ustawa jest wszelkich wynalazców i producentów towarów, a także agencji reklamowych, ponieważ dotyczy prawa własności przemysłowej. Własność przemysłowa to pojęcie, mówiące o zasadach używania i rejestrowania wszelkich wynalazków, a także wzorów przemysłowych i użytkowych oraz znaków towarowych.
O co w tym wszystkim chodzi?. Przykładowo jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i chcemy nazwać naszą markę lub produkt, to powinniśmy zarejestrować taką nazwę, która w świetle prawa będzie znakiem towarowym. Może to być wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna, a nawet melodia.

W zalewie otaczających nas danych ciężko jest znaleźć rzeczywiście wartościowe informacje. Z tego powodu jeśli fascynuje Cię taki artykuł, to koniecznie zobacz rekomendowane info.

Zastrzec możemy także slogan reklamowy. Instytucją, która zajmuje się rejestracją i zastrzeganiem znaku towarowego jest Urząd Patentowy

Tutaj także nabędziemy prawo (Prawo karne medyczne) do ochrony patentu, czyli jakiegoś konkretnego rozwiązania technicznego lub możliwość wyłącznego korzystania z wynalazku.Warto mieć na uwadze, że są to skomplikowane sprawy, na tyle jednak ważne w funkcjonowaniu wielu branży, że warto odwiedzić prawnika. Niejedna kancelaria patentowa Warszawa zajmuje się doradztwem i orzecznictwem prawnym w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *