Myślisz o bieganiu? Warto zacząć od wizyty u lekarza sportowego

Wśród mieszkańców większych aglomeracji zapanowała moda na jogging. Coraz więcej osób w Polsce ćwiczy, a prawie 40 procent wśród nich robi to systematycznie. Jak można zauważyć w tej dziedzinie życia coraz szybciej doganiamy kraje Europy Zachodniej. Także z punktu widzenia ekonomii jest to bardzo dobry wskaźnik. Wzrost zainteresowania wegetariańską kuchnią oraz sportem coraz większej liczby Polaków oznacza, że poprawia się komfort życia w Polsce.

Aktywny styl życia to wciąż hobby zamożniejszych osób, z większych aglomeracji, którzy wiedzą jak bardzo aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia. Jogging to rewelacyjna recepta na zdrowie i dzięki niemu możemy zapobiec wielu chorobom w przyszłości, przykładowo chorobom serca, a także podnieść odporność organizmu. Dlaczego właśnie ta dziedzina aktywności fizycznej zyskała sobie taką popularność.

Przede wszystkim biegać może każdy, wystarczy mieć zapał i nie zniechęcić się na początku.
Poza tym jest to rodzaj sportu, który można wykonywać wszędzie, bez specjalnego przygotowania. Aczkolwiek wielu amatorów joggingu zapomina, że, jak każda aktywność fizyczna również jogging wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu.

Lekarze od medycyny sportowej przestrzegają przed uprawianiem sportu i lekceważeniem złego stanu swojego zdrowia. lekarz sportowy kraków Grażyna Więcek radzi, abyśmy, zanim zaczniemy intensywnie trenować, wykonali niezbędne badania, które potwierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań do takiej formy sportu.

Niestety powszechne mniemanie, że nie ma przeciwwskazań do biegania to mit. Osoby, które zwłaszcza muszą rozważyć uprawianie joggingu to osoby z dużą nadwagą, a także z chorobą serca. O bieganiu powinni zapomnieć również ci, którzy maja problemy z kręgosłupem lub mają kłopot z kolanami. Jeśli nie jesteśmy pewni stanu swojego zdrowia, zanim rozpoczniemy regularnie biegać, powinno się udać do specjalisty medycyny sportowej, który sprawdzi, czy jesteśmy w wystarczająco wysokiej formie.

Również osoby całkowicie zdrowe, zanim rozpoczną przygodę z bieganiem muszą dobrze się przygotować. Drogie buty i profesjonalne sportowe ubrania to za mało. Przede wszystkim powinno się pamiętać o właściwej rozgrzewce, a także stretchingu tuż po bieganiu. Dobry stretching, a także krótki masaż (pokaż więcej masaże lecznicze kraków) (gabinet w Krakowie), mogą zapobiec tak zwanym “zakwasom mięśni” w kolejnym dniu. Tuż po przebiegniętej trasie mięśnie w nogach są rozgrzane, dlatego właśnie należy zadbać o ich rozruch, aby zapobiec częstym kontuzjom.

Źródło: http://www.rehabilitacje.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *