Czy faktycznie obsługa klienta odgrywa wielką rolę?

Choć tak naprawdę nie można powiedzieć, że klient ma zawsze rację, to na pewno nawet jeśli będzie składać pozbawioną sensu reklamację, najzwyczajniej nie powinien nawet przez chwilę myśleć, iż jest intruzem. No cóż, wszystkie badania marketingowe dobrze utwierdzają w przekonaniu, że choć takie zagadnienia jak jakość usług albo cena są ważne, to jednakże typowy klient pragnie być solidnie obsłużony. W sumie Polacy niczym się nie wyróżniają od Brytyjczyków, Finów albo Amerykanów.

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Właśnie, lecz czy można śmiało rzec, że w naszym kraju, przykładowo w naszych marketach, na myjniach, itp., dostrzec można, iż klienci są świetnie obsługiwani? No cóż, tak naprawdę nie jest rewelacyjnie. Często przykładowo pracownica sklepu nawet nie mówi dzień dobry i pozostałych czysto grzecznościowych zwrotów. Naturalnie i jak jakość obsługi klienta w XXI wieku stoi na o wiele wyższym poziomie, niż kiedyś, ale widać różnicę między Polską, a choćby USA. Chociaż i na mitycznym Zachodzie obsługa klientów nie jest idealna…

Pewnie wiele zależy od przeciętnej wysokości pensji – jeżeli najczęściej pracownicy odpowiedzialni za kontakt z klientami niestety nie zarabiają godnych pieniędzy, nie może dziwić, że nie będą bardzo uszczęśliwieni, pełni energii. A zresztą nie rozchodzi się tylko o podejście do drugiego człowieka. Również istotne jest to czy określony pracownik potrafi doradzić klientowi. Bo weźmy w rachubę chociażby sklep ze sprzętami RTV oraz AGD. Jeśli pracownicy takiego przybytku będą mili, lecz nie będą mogli dobrze doradzić odnośnie na przykład tego jakie tostery, radia czy komputery są OK, ciężko powiedzieć, że jakość (hiperłącze do serwisu) obsługi będzie charakteryzowała się dobrym poziomem.

I dlatego dosłownie wszyscy przedsiębiorcy nie powinni zapomnieć, aby respektować własnych pracowników, regularnie ich szkolić, lecz również oczywiście kontrola jest na wagę złota. W jaki sposób kontrolować własnych pracowników? Co zrobić, aby wiedzieć co należy jeszcze poprawić? Zapewne mystery shopping to ciekawa możliwość. Czyli warto zatrudnić tajemniczego klienta, który rzetelnie sprawdzi naszych ludzi. Pewnie jego końcowe spostrzeżenia wiele pomogą.
Źródło: http://www.secretclient.com/rodzaje-badan/66-mystery-shopping-se

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *