Czym jest International Standard Organization?

International Standard Organization to nazwa Internacjonalnej Organizacji Normalizacyjnej; towarzystwa, jakie w swym gronie skupia ambasadorów tzw. narodowych komitetów normalizacyjnych. Jest to organizacja dobrowolna i pozarządowa.

iso

Autor: Rufus Walabee
Źródło: http://www.flickr.com
ISO (więcej) zajmuje się ujednoliceniem rozmaitych sfer życia. Trudno we współczesnym świecie o używanie różnorodnych standardów, różnych podejść technicznych w różnych częściach globu. Ograniczałoby to handlową wymianę a także współpracę międzynarodową – właściwie by ją zupełnie uniemożliwiało. Po II wojnie światowej postanowiono prowadzić prace, jakie miały polegać na tym, ażeby ujednolicać rozmaite rozwiązania: technologiczne, komercyjne czy organizacyjne. Tak na przykład trudno sobie obecnie wyobrazić, żebyś kupionej śrubki która została wyprodukowana w Anglii – nie zdołał wkręcić do własnego bicykla, jaki masz w piwnicy. Albo żebyś lodówki kupionej w hipermarkecie, a która została wyprodukowana we Francji, nie zdołał podłączyć do gniazdka w swojej kuchni – albowiem nie pasuje do niego wtyczka.
By to wszystko było realne, ta dobrowolna organizacja opracowuje normy, jakie mogą być przyjęte przez różne strony. Owe prace standaryzacyjne ISO – http://www.centrumjakosci.pl/iso_29990.html – są faktycznie bardzo pożyteczne oraz upraszczają na co dzień nasz żywot. To właśnie dzięki ISO wiemy, iż ten sam numer buta o rozmiarze 28 będzie tego samego rozmiaru w naszej ojczyźnie, w Niemczech czy Argentynie. Doskonale to upraszcza podróże, handel, kontakty. ISO trudni się przeróżnego rodzaju dziedzinami życia – nie jedynie zagadnieniami jakości.

Zajmuje się rozmaitymi dziedzinami działalności ludzkiej i technologicznej – poczynając od przemysłu ciężkiego poprzez stoczniowy a na ujednoliceniu numeracji bucików jak też kołnierzyków giezeł, które nabywasz w sklepie, dopełniając.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *