
Pomimo, że powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że zasadniczym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności (kontynuuj czytanie o depresji zimowej).

Biorąc pod uwagę, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niewystarczająca ilość światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z wykorzystaniem stworzonych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Polega ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Dostrzeżono, iż odpowiednia ilość sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.
Zbawienne w skutkach dla chorych są też zimowe wyjazdy do krajów o dużym stopniu nasłonecznienia.
Jeśli musisz poznać omawianą problematykę dokładniej, kliknij ten odnośnik, gdyż odnajdziesz więcej porad w witrynie (https://www.winnicadwiegranice.pl/wina-polskie/), którą Ci sugerujemy.
W radzeniu sobie z sezonową depresją, pomocne może być unikanie stresujących sytuacji, a także nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym czasie. Dobrze jest też częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi.