Depresja sezonowa, jak ją leczyć

Za oknem szaro i ponuro… Zbliża się jesień. Chmury przykrywają niebo, a dni kurczą się niemiłosiernie. „ Jestem w melancholijnym nastroju” – wmawiamy sobie. Przywołujemy w pamięci miniony czas, smucimy się jakoś bardziej niż dotychczas, częściej ogarnia nas niemoc i niechęć. Złości nas wszystko, przygnębienie i zniechęcenie przeszkadzają cieszyć się życiem. Coraz mniej rzeczy sprawia nam radość, aż w końcu przestaje nam się wstawać z łóżka w te ponure dni.

depresja

Autor: Jay Aremac
Źródło: http://www.flickr.com
Skąd pewność, że to stan przejściowy? Powinniśmy sprawdzić czy nie pojawiła się u nas depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne które nasilają się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące w porach wiosenno-letnich. Oznaki choroby występują codziennie tudzież prawie codziennie oraz dokuczają nam przez okres co najmniej dwóch tygodni.

Pomimo, że powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, że zasadniczym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności (kontynuuj czytanie o depresji zimowej).

depresja człowieka

Autor: david pacey
Źródło: http://www.flickr.com

Biorąc pod uwagę, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niewystarczająca ilość światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, przynoszącym największe efekty sposobem leczenia tego zaburzenia jest fototerapia z wykorzystaniem stworzonych do tego celu lamp fluorescencyjnych. Polega ona na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia. Dostrzeżono, iż odpowiednia ilość sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów oraz przekaźników mózgowych.

Zbawienne w skutkach dla chorych są też zimowe wyjazdy do krajów o dużym stopniu nasłonecznienia.

Jeśli musisz poznać omawianą problematykę dokładniej, kliknij ten odnośnik, gdyż odnajdziesz więcej porad w witrynie (https://www.winnicadwiegranice.pl/wina-polskie/), którą Ci sugerujemy.

W radzeniu sobie z sezonową depresją, pomocne może być unikanie stresujących sytuacji, a także nienakładanie na siebie zbyt wielu obowiązków w tym trudnym czasie. Dobrze jest też częściej włączać się w kontakty społeczne i dbać o relacje z innymi ludźmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *