Do czego wykorzystuje się gaz ziemny – w gospodarstwie domowym i w przemyśle

Z gazem ziemnym ludzie mają styczność w codziennym życiu. Jest on niezwykle ważnym elementem o szerokim zastosowaniu. Jego zapasy na świecie są dość duże, ale prognozuje się, że za kilka dekad zaczną się kończyć. Zarówno pod względem obecności, jak i wydobycia tego surowca na świecie prym wiedzie Rosja. Spore złoża znajdują się także w Norwegii, pod dnem morskim. Na terenie Polski natomiast wydobycie tego surowca jest niezbyt duże i ogranicza się do pojedynczych, niewielkich ośrodków.

gaz ziemny na 

<div style="text-align:justify">W kraju pozwolenie na obrót gazem ziemnym ma tylko jedna spółka, a pozostałe mają koncesję na [TAG=handel’ title=’stacja paliw’ style=’margin:8px;’/></p>
<div class=
Autor: Esteban
Źródło: http://www.flickr.com

ze spółkami (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem) zagranicznymi. Oznacza to, że do polskich domów surowiec ten dostarcza jedna spółka. Koszty użytkowania tego surowca zależą od dużej liczby czynników.

Wykorzystanie w domuW mieszkaniach własnościowych gaz ziemny wykorzystuje się do zróżnicowanych celów. Najbardziej powszechnym i popularnym jest na pewno użycie go do kuchenek na gaz. Urządzenia te obecnie co prawda powoli zastępowane są urządzeniami elektrycznymi, jednak do całkowitego wyparcia kuchenek na gaz minie jeszcze wiele lat. Gaz ziemny w kuchenkach jest surowcem stosunkowo groźnym, przy niewłaściwym wykorzystaniu występuje niebezpieczeństwo uduszenia lub zapłonu. Dlatego mieszanka stworzona do użytku domowego uzupełniana jest o substancję o charakterystycznym zapachu, by mieszkańcy mogli wcześnie wyczuć ulatnianie się gazu. Poza tym gaz wykorzystywany jest na szeroką skalę do ogrzewania domów i mieszkań. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z bardzo wysokimi rachunkami za gaz.

Wykorzystanie w przemyśle
Gaz ma także zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Użycie tego surowca między innymi znacznie ułatwia i przyspiesza wytwarzanie produktów hutniczych.

Czy ten komentarz z serwisu (http://www.multibed.pl/zarzadzanie-mieszkaniami-na-wynajem/) namówił Cię do napisania swojej opinii? Szalenie nam przyjemnie. Więc nie zwlekaj i pisz coś!

Oprócz tego hale przemysłowe i większe zakłady także powszechnie ogrzewa się za pomocą instalacji gazowej. Stosowany jest on na przykład w nagrzewnicach gazowych. Poza ogrzewaniem powietrza stosuje się go również do urządzeń klimatyzacyjnych. Od zużycia gazu zależą także koszty, jakie są ponoszone. Istnieją bowiem rozmaite grupy taryfowe gazu (więcej tutaj: serwis o grupach taryfowych gazu), do których przydziela się użytkowników w oparciu o poziom zużycia tego surowca. Tak więc taryfa dla właściciela przedsiębiorstwa wykorzystującego gaz z pewnością będzie niższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *