Główne elementy, z których będą się składać domowe i przemysłowe układy instalacji do różnych substancji

Sporo przemysłowych i domowych instalacji wymaga odpowiedniego wyposażenia do ich przesyłania. Podstawą są różne przewody i rury – w takich przypadkach materiał z którego wykonane zostaną w dużym stopniu będzie zależeć od rodzaju przesyłanych substancji.

arapneumatik, siłowniki
Do zwykłej wody stosuje się rury zrobione z miedzi, stali albo plastiku, przy gazach także to najczęściej będzie stal, a przykładowo przy żrących substancjach specjalne kwasoodporne stale.

Ciekawy tekst? Jeśli tak uważasz, to równie wciągające treści poznasz również we wpisie (http://www.vincent.pl/), który jest tutaj.

Rury są tylko jednym z z elementów instalacji, poza tym potrzebne będą również inne części do ich łączenia i kontroli przepływu. W związku z tym że rury rzadko kiedy ciągnie się prosto, to konieczne będzie zastosowanie jakiś, przy pomocy których da się zmienić kierunek instalacji.

Często wykorzystywane są również rozgałęzienia i kolanka, dzięki którym da się rozdzielać przepływ substancji na parę obiegów. Oczywiście wszystkie te elementy, tak samo jak rury, muszą także nadawać się do substancji, jakie daną instalacją będą przesyłane.

Kolejną grupą części stosowanych w układach armatury są urządzenia które kontrolują przepływ. Zaliczają się do nich przede wszystkim różne odmiany zaworów i przepustnic, jakie instaluje się w odpowiednich miejscach w instalacjach. Najczęściej wykorzystywany zawór do armatury (zobacz) ma za zadanie regulować przepływ cieczy lub gazu przez fragment instalacji. Da się go całkowicie zakręcić, i wówczas przepływ jest odcinany, albo odpowiednio odkręcić, regulując tym samym ilość substancji, która będzie przepływała. Zawory występują przeważnie w dwóch podstawowych odmianach, czyli kulowej oraz tłokowej, ale w specyficznych zastosowaniach stosowane są również inne odmiany. Podobną rolę spełnia w instalacjach przepustnica, ma ona jednak znacznie więcej możliwości od typowego zaworu. Przepustnice są wyposażone dodatkowo w układy sterujące, dzięki czemu można je wpiąć w system sterowania i automatycznie zarządzać ich działaniem. Dlatego też raczej wykorzystuje się w przemysłowych instalacjach, pneumatycznych, w domowych są raczej rzadziej używane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *