Jak możemy odpowiednio troszczyć o czystość wentylacji i klimatyzacji?

Mało osób zdaje sobie sprawę , że nie tylko super jakość systemów klimatyzacji oraz wentylacji, instalowanych w budynku stanowi gwarancję ich właściwej wydajności i poprawnego działania. Poza serwisowaniem, do obowiązków właściciela, zarządcy budynku bądź pracodawcy należy jeszcze właściwe dbanie o ich higienę. Z jakich powodów?

Niebezpieczne siedliska chorób oraz drobnoustrojów

instalacje teletechniczne

Źródło: atende.pl

Zapuszczone systemy wentylacji i klimatyzacji wypełnia brud, kurz, jak również (dodatkowe informacje) bezlik groźnych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Jeśli w ten sposób zaniedbany system znajduje się np. w budynku biurowym, wówczas osoby pracujące w nim, na pełny etat, mogą nabawić się uciążliwych alergii, może również zwiększyć się zachorowalność na choroby górnych dróg oddechowych. Skrajnym przypadkiem zachorowań, których można nabawić się w takich uwarunkowaniach, jest legienelloza – częsty powód zapalenia płuc, a sporadycznie nawet śmierci. Objawy tej choroby przypominają zwykłą anginę.

Pracownicy pomieszczeń wyposażonych w systemy klimatyzacji częściej również narażeni są na zachorowania dotyczące górnych dróg oddechowych, których symptomami przeważnie są: ostry ból gardła, cieknący katar i gorączka.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1999 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, obowiązek konieczności konserwacji oraz utrzymania w odpowiedniej czystości systemów klimatyzacji i wentylacji należy do pracodawcy. Niedopełnienie tego może być ukarane 1-2 tys, zł grzywny, a wniosek zostanie skierowany do sądu wówczas wyrok może wynieść nawet 30 tys. grzywny. Jak więc właściwie dbać o higienę obu systemów aby nie płacić kar?

W przypadku jednego i drugiego systemu najczęstszym awariom ulegają filtry. Należy je wymieniać co najmniej jeden raz w roku. W przypadku gdy otoczenie budynku jest mocno zanieczyszczone częstotliwość ta może dochodzić nawet do 2 razy w tygodniu. Najczęściej stosuje się filtry włókninowe – poliestrowe, szklane, poliuretanowe lub lateksowe. Mniej chętnie zakłada się filtry z węglem aktywnym, chodź są lepsze od włókninowych gdyż zatrzymują na sobie więcej substancji gazowych, eliminują zapachy oraz wyciszają.

Wejdź na ten odnośnik, by przeczytać analogiczne teksty. Dla przykładu zobacz serwis, który proponuje zajmującą Cię problematykę, a na pewno się nie zawiedziesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *