Jakie przyczyny przyniesie deregulacja profesji księgowego?

W ostatnim czasie polski rząd postanowił, aby deregulować wiele profesji. Do tej pory do bycia pośrednikiem nieruchomości, ich zarządcą czy przykładowo księgowym, wymagane były certyfikaty. Zanim człowiek został księgowym czy pośrednikiem nieruchomości, musiał pokonać długą drogę.

Często uzyskanie certyfikatu miało związek z poniesieniem znacznych kosztów. Nie każdego młodego człowieka było na to stać. Pomysł deregulacji wyszedł dlatego, aby ukrócić wzrastające bezrobocie w polskiej gospodarce. Czy deregulacja zawodu księgowego obniży jakość dostępnych na rynku usług?

Business

Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com

Ci, którzy się sprzeciwiają deregulacji argumentują tym, że właśnie zostanie obniżona jakość świadczonych usług, co przyczyni się do tego, że wielu konsumentów poniesie tego konsekwencje. W przypadku profesji księgowego mogą to być poważne sumy, bo za nieprawidłowo wykonaną usługę zapłaci karę do Urzędu Skarbowego nikt inny, jak właśnie przedsiębiorca korzystający z usług nieprofesjonalnego księgowego. (Sprawdź podatek dochodowy liniowy) Do tej pory osoba pragnąca zarobkować na stanowisku księgowego, musiała mieć certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia księgi rachunkowe. Teraz za przyczyną deregulacji wystarczy posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, bycie niekaranym i posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Warto dodać, że wspomniana niekaralność dotyczy tylko niektórych przestępstw. Sceptycznie do deregulacji podchodzi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Kierując się troską o jakość świadczonych usług zaproponowali ubiegającym się o pracę w tym fachu, aby odbyli eksperckie kursy pod nadzorem stowarzyszenia. Osoba chcąca prowadzić biuro rachunkowe odbędzie takie szkolenie i uzyska certyfikat, który potwierdzi jej zdolności w tym zawodzie. Do tej pory za sprawą kompetencji księgowego, dla przedsiębiorcy nie stanowiły problemu takie kwestie, jak: kilometrówka, podatek dochodowy liniowy czy rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Czy deregulacja znacznie obniży jakość świadczonych usług przez księgowych? Wielu biznesmenów twierdzi, że nie. Dostrzegają w deregulacji szansę dla wielu zdolnych i młodych, dla których wcześniejsze wymagania finansowe uniemożliwiały im dostęp do wykonywania zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *