Jakim sposobem szybko i prosto zarządzać książkami w bibliotece?

Biblioteka jest instytucją, której funkcjonowanie uzależnione jest od wielu różnych elementów. Z pewnością w bibliotece najważniejsi są czytelnicy, którzy przychodzą po książki. Wielu ludziom może się jednak wydawać, że kierowanie instytucją taką jak biblioteka jest łatwe i nie wymaga dużo wysiłku. Tymczasem w zasadzie całe działanie instytucji i jej istnienie zależy od formy kierowania. Jest to istotne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy poziom czytelnictwa gwałtownie spada, a co z tym związane coraz mniejsza liczba osób odwiedza biblioteki.

Ich kierownicy muszą dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób zachęcić potencjalnych czytelników do przychodzenia, a starych do pozostania.

Zajmujący artykuł? Jeżeli tak uważasz, to równie interesujące zagadnienia poznasz także we wpisie, który jest tu!

Znaczącym elementem jest na przykład dobry system identyfikacji wizualnej instytucji, co w Polsce zazwyczaj w dalszym ciągu jest pomijane, często z braku odpowiednich funduszy. Organizowane są różnorodne akcje promocyjne, a także atrakcyjne wydarzenia w budynku biblioteki, które zachęcają ludzi.

Tworzenie księgozbioru
Każda biblioteka, w zależności od jej wielkości i typu, gromadzi piśmiennictwo innego rodzaju. Występują na przykład specyficzne odmiany bibliotek, gromadzących tylko zbiory na jeden temat; są to tak zwane biblioteki fachowe. Natomiast biblioteki publiczne w większości przypadków gromadzą piśmiennictwo beletrystyczne, a w mniejszym stopniu naukowe. Nieprawdziwy jest pogląd niektórych osób, które są zdania że biblioteka ma za zadanie brać wszystkie darowane książki. Przyjmuje je wówczas, gdy są w dostatecznym stanie, a przede wszystkim gdy pasują do profilu zbiorów. Oprócz tego pracownicy bibliotek wiedzą, jakie pozycje są szczególnie pożądane ze względu na popularność.

Kontrole
Analogicznie jak w innych instytucjach, tak również w bibliotekach jest konieczność wprowadzania co jakiś czas właściwych kontroli. Dotyczą one przede wszystkim wyposażenia placówki, czyli zarówno księgozbioru, jak również wyposażenia, w skład którego wchodzą na przykład meble. Współcześnie do takich kontroli także stosuje się najnowsze technologie. Gdy przeprowadzana jest inwentaryzacja, program komputerowy (tu więcej: ) może pomóc w szybkim i błyskawicznym jej sfinalizowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *