Jakimi sposobami zapobiec objawom ADHD – Problem ze skupieniem uwagi

Problemy z koncentracją, zwiększona nadpobudliwość – to charakterystyczne cechy osób z ADHD. Ta nieprzyjemna przypadłość, nieleczona u dojrzewającego człowieka, spowoduje w przyszłości wiele niemiłych skutków. Jak zapobiec choć w części fatalnym skutkom ADHD?

Małe, groźne i mieszkają z nami!

Autor: Bird&Co
Źródło: Bird&Co
Schorzenie rozpoczyna się już w fazie dziecięcej. Łatwo rozpoznamy malucha, który ma zwiększoną ruchliwość, jest mniej skłonny do słuchania zdań rodziców i opiekunów. Już wtedy poznajemy objawy typowe dla ADHD – gwałtowna reakcja na wszystkie przychodzące bodźce naraz (co jest niewidoczne w podobny sposób u normalnych dzieci), problemy ze słuchaniem, problemy z zapamiętywaniem poleceń itp.

Nie zawsze zwiększona aktywność ruchowa świadczy o tym schorzeniu. Jeśli jednak u małego dziecka włączają się tiki i ruchy nerwowe (związane np. z problemem wysiedzenia kilku minut przy posiłku lub, gdy jego aktywność nosi znamię niespokojnej czy nie potrafi połączyć aktywnego wypoczynku ze spokojnymi ruchami) wówczas są to objawy ADHD. Dzieci przeżywające to schorzenie już od najmłodszych lat czują się inni od normalnych przedszkolaków – .

Interesujący tekst? Jeśli tak uważasz, to zerknij także na podobne wątki (http://www.rehabilitacje.org/choroby-kregoslupa-pod-lupa-zesztywniajace-zapalenie-stawow-kregoslupa-zzsk-1) posiadające pokrewne tematy – one zupełnie Cię pochłoną.

Nadpobudliwe dzieci mają kłopoty z budowaniem charakteru, np. pokory. Oczekiwanie na swoją kolei, konkurowanie, mozolna praca, która daje miarodajne, ale powolne efekty – w tych sferach występują u nich spore, trudne do wyrównania zaległości.

psycholog

Źródło: flickr.com
Terapia psychologiczna nie wyeliminuje na trwałe zaburzenia ADHD. Najistotniejsze dla rodziców nadpobudliwego dzieciaka jest jak najszybsze zapisanie go na odpowiednią terapię. Jest ona, na tym etapie, formą opieki, mającą na celu wyciszenie dziecka i wyrobienie w nim mechanizmów, którymi zastąpi w życiu swoje niedoskonałości.

Praca nad rozjuszonym dzieckiem przynosi skutki, kiedy jednolity model terapii wypracują rodzice i psycholog. Dziecko, które przechodzi terapię przed południem w przedszkolu, rozmawiając z psychologiem i w porze obiadowo-wieczornej w domu, szybciej wyeliminuje niezdrowe nawyki.

U dorosłych problem z ADHD wygląda inaczej. Tutaj ludzie rozumieją genetyczność i często koncentrują się sami jak skrywać i nie dać poznać o swojej nadpobudliwości, braku koncentracji itd. Z powodzeniem stosują gniotki (na osobności), dla uspokojenia koją emocje np. patrząc w jeden punkt przez jakiś czas.

Dla osób zainteresowanych tym i innymi zagadnieniami psychologicznymi, polecamy portal .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *