Wymiana walut to w dzisiejszych czasach nierzadki proceder

Kantory w naszym kraju zaczęły się pojawiać dopiero po transformacji systemowej. W latach osiemdziesiątych i wcześniej nie można było swobodnie wymieniać waluty. Nie było to jednak całkowicie niemożliwe. Kantory może i nie istniały, ale ludzie wymieniający na ulicy pieniądze owszem. Ludzi zajmujących się taką działalnością powszechnie określano mianem cinkciarzy. Nie było to jednak zajęcie legalne i można było za zajmowanie się nielegalną wymianą waluty pójść do więzienia.

Wymiana walut to dziś standard

plik banknotów zagranicznej waluty

Autor: Stan Dalone
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy wymiana waluty nie tylko jest oczywiście legalna, ale stanowi formę prowadzenia normalnej działalności gospodarczej – . W Polsce pierwszym kantorem jaki się otworzył był kantor w Świecku, miało to miejsce w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym.

Opracowaliśmy dla Ciebie następne przyciągające wiadomości na interesujący Cię dział. Wejdź do kolejnego artykułu oraz czytaj raport (https://poradnikpracownika.pl/-zasilek-dla-bezrobotnych-ile-wynosi).

W ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy było w Polsce niespełna trzy tysiące, natomiast rok później było ich już niespełna cztery tysiące. Daje to mniej więcej również pogląd na to, jak popularne było wymienianie pieniędzy w okresie PRL-owskim.

Co zrobić, aby otworzyć kantor?

Współcześnie aby założyć kantor trzeba naturalnie spełniać bardzo dużo regulacji prawnych, jako że każda tego typu placówka jest szczegółowo kontrolowana przez państwo, a do tego wszystkiego koniecznym jest otrzymać specjalnego rodzaju zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.

Zmiany na rynku

Na przestrzeni lat ilość takich miejsc zaczęła maleć. Taki stan rzeczy był następstwem tego, że właściciele kantorów co raz mniej zarabiali. Usługi wymiany walut były co raz słabiej opłacalne, ponieważ powoli stabilizowała się gospodarka, ponadto nastąpił rozwój współczesnej bankowości, również elektronicznej, gdzie przewalutowanie można zrobić wirtualnie, nie wychodząc z domu, ponadto oczywiście spadła inflacja.

Kantory przy granicach i na lotniskach

Kalkulator, pieniądze

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Kantor wymiany walut Wrocław obecnie poza informowaniem jaki jest kurs euro oczywiście wciąż zajmuje się wymianą walut. Jest to w szczególności potrzebne na przejściach granicznych, czy lotniskach, gdzie ich liczba jest naprawdę bardzo często nadzwyczajnie wysoka. Naturalnie kantory są cały czas też w dużych miastach, jednak już nie w tak dużej ilości jak na początku lat dziewięćdziesiątych.

Jeśli zaintrygował Cię omawiany artykuł, to bez wahania kliknij ten link – to bardzo ważna propozycja (http://www.ubezpieczenia-gcu.pl/), która przedstawia pokrewną tematykę.

Niejeden kantor Wrocław znajduje się w Rynku miasta, jednak nie jest już łatwo znaleźć takie miejsce na jego obrzeżach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *