Katowickie hospicjum

Hospicjum jest to placówka działająca w celu pomocy pacjentom w ostatnich fazach ich choroby. Hospicja rozlokowane są w całej Polsce, zatem bez względu na miejsce, w którym poszukiwanie jest hospicjum, Śląsk i inne obszary Polski proponują bardzo dobre instytucje zapewniające wsparcie oraz opiekę nad chorymi. Wyróżnia się hospicja stacjonarne oraz domowe. Czym się różnią?

W pierwszym rzędzie hospicja stacjonarne wymagają stałego zakwaterowania chorego w placówce hospicyjnej. Nie jest to szpital, jednak pracują tutaj

Opieka paliatywna w szpitalu a hospicjum domowym

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com

profesjonalni doktorzy, pielęgniarki, rehabilitanci, psychologowie oraz duchowni, którzy usiłują wspierać pacjentów emocjonalnie. Hospicjum jest wręcz domem, w którym pacjenci przeważnie zostają do końca swoich dni. Stacjonarne jednostki przeznaczone są dla osób, które są samotne, ich rodzina jest daleko lub nie jest w stanie zająć się nimi bądź opieka w domu nie jest wystarczająca. Najbliżsi jednak powinni nieustannie uczestniczyć w opiece chorego, odwiedzać go i służyć mu wsparciem, którego tak oczekuje – czasem wystarczy przytrzymać kogoś za rękę bądź dać mu dobre słowo.

Hospicja domowe to możliwość opieki nad pacjentem w domu: śląskie hospicjum domowe. Codziennie przychodzi do niego zespół hospicyjny składający się z doktora, pielęgniarek, fizjoterapeuty oraz psychologa. Mogą oni przychodzić o każdej porze dnia i nocy zależnie od oczekiwań pacjenta. Zespół hospicyjny ma za zadanie również przekazać odpowiednią wiedzę i wskazówki najbliższym pacjenta, by mieli świadomość, w jaki sposób się nim opiekować. Co więcej, pomaga w uzyskiwaniu niezbędnych świadczeń i daje dostęp do narzędzi, które są potrzebne do komfortowej opieki. Dom to najdogodniejsze miejsce dla chorego, albowiem może być on tu nieprzerwanie z bliskimi i nie musi zmieniać środowiska na ostatni czas swojego życia. Jeżeli jednak stan chorego się pogarsza, trzeba go poddać hospitalizacji – czasami opieka w domu staje się po prostu niemożliwa.
Wyróżnia się także oddziały dziennego pobytu, ale nie są one tak popularne, albowiem hamują je nie zawsze korzystne kontrakty z NFZ. Muszą być finansowane z innych źródeł, zaś zajęcia dla chorych trwają tylko zazwyczaj ok. sześciu godz. dziennie.

Czy komentarze z serwisu (https://centrumsella.pl/) pod przeczytanym artykułem Cię zainteresowały? Może masz ochotę cokolwiek do nich dodać? Będzie to dla nas zapewne szalenie istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *