Komu podarujesz 1%?

Wszyscy płacimy podatki. Zawsze na nie narzekamy, ale każdy z nas ma świadomość, że z tych funduszy finansowane jest nasze państwo. Oczywiście możemy wymagać, żeby te pieniądze były wydane najlepiej jak to możliwe, ale nie możemy wpływać na to bezpośrednio. Z jednym wyjątkiem.

Fundacja Na Ratunek

Od wielu lat mamy możliwość by wspierać organizacje pożytku publicznego przekazując tym podmiotom 1% naszego podatku dochodowego. Możemy odnieść wrażenie, że to nic nie znaczące grosze, lecz nawet kilka złotych dla tych podmiotów bardzo wiele zmienia. Jeśli każdy przekaże tych parę złotych może zebrać się wielka suma. Organizacje te mają tego świadomość, więc często możemy zetknąć się ze spotami informacyjnymi związanymi z przekazywaniem 1% podatku. Należy jednak zapamiętać, że organizacji pożytku publicznego jest bardzo dużo i większość nie ma pieniędzy na spoty telewizyjne.

Najbardziej aktualną listę OPP można odszukać na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Powinniśmy sprawdzić czy mamy możliwość by wspomóc fundację funkcjonującą w naszym regionie. Może jest jakiś sektor działalności, który chcielibyśmy wesprzeć – schroniska dla zwierząt, ratownictwo górskie albo hospicjum.

Złóż pit przez internetKiedy chcemy złożyć pit (zobacz pit wydatki na internet) przez internet i używamy programów komputerowych ułatwiających wypełnienie zeznania podatkowego, zwykle spotykamy się z sytuacją, gdy rubryka dotycząca przekazania 1% już jest uzupełniona. Programy umożliwiają dokonanie zmian w tym punkcie jeśli mamy chęć.

Jeśli chcesz, żeby tego typu artykuły pozostały Ci w głowie na dłuższy czas, sprawdź witrynę (https://www.workservice.pl/praca/produkcja/wronki/), do której odnośnik jest tutaj. Znajdziesz tam bardzo podobne informacje.

Jeśli nie znamy konkretnej fundacji, na rzecz której możemy przekazać 1% – zostawmy sugerowany podmiot. To sprawi, że będziemy dokładnie wiedzieć na co przeznaczony został 1 procent podatku. Może to i niewiele, ale wpływa w realny sposób na działanie tego rodzaju organizacji (więcej – kampanie reklamowe związane z oddawaniem 1% podatku przybierają na sile na początku roku. Dobrze jest jednakże przez okrągły rok przypominać o tej możliwości. Nie zapominajmy więc, kiedy będziemy wypełniać Pit 2013, o oddaniu tych paru złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *