Serwisowanie urządzeń sprężonego powietrza

Systemy sprężonego powietrza działają we wszystkich miejscach, gdzie funkcjonują systemy pneumatyczne – we wszelkiego rodzaju gałęziach przemysłu, ale nie tylko. Sprężone powietrze, napędzające systemy pneumatyczne wykorzystuje się także w warsztatach naprawczych czy serwisach komputerowych. Jest to niedrogi i skuteczny sposób poruszania części układu pneumatycznego, sprężone powietrze wykorzystuje się oprócz tego do oczyszczania urządzeń z bardzo drobnych zabrudzeń. Wydawać by się mogło, że systemy pneumatyczne są niezawodne. Niestety, nawet one mogą ulec awarii. By jej zapobiec w systemach sprężonego powietrza montuje się specjalne elementy.

sprężarka śrubowa

Źródło: http://pneuma.pl

Powietrze zawiera wilgoć, która niekiedy wpływa niekorzystnie na trwałość metalowych elementów układu. W trakcie sprężania powietrza, będąca w nim wilgoć zmienia stan skupienia skraplając się i osiada na elementach układu. By temu zapobiec, wykorzystuje się osuszacze sprężonego powietrza Dostępne są dwa rodzaje osuszaczy najczęściej używanym jest osuszacz chłodniczy. Zasada jego działania jest niezwykle prosta – ma on wytrącać wodę zawartą w powietrzu będącym w środku układu, przez zmianę jej stanu skupienia na stały. Inny, mniej nagminnie wykorzystywany typ tych urządzeń opiera się na elementach pochłaniających wilgoć i jest stosowany przy dużo większych ciśnieniach. Osuszacz jest nierzadko największą częścią systemu pneumatycznego, produkuje duże ilości wody którą należy regularnie wylewać.

Innym najgorszym wrogiem systemów pneumatycznych jest olej. W dużej liczbie miejsc układu jest on pomocny – ma bowiem ograniczyć tarcia elementów.

Jeżeli chcesz poczytać więcej, jest oryginalna publikacja o identycznej tematyce, jaką należy zobaczyć. To świetny moment zatem zrób to!

W innych częściach jest natomiast niepożądany. W układzie pneumatycznym olej przepływa wraz z wilgocią, taką mieszaninę wody z olejem nazywa się fachowo kondensatem.

Dla pozbycia się tej cieczy z układu wykorzystuje się elementy nazywane spustami kondensatu.

Masz zamiar pogłębić swoją wiedzę na wybrany temat? Zapraszamy Cię zatem po inne wątki tutaj – kliknij w link i przejdź do następnej strony pełnej interesujących wpisów.

Spusty kondensatu mogą działać całkiem samodzielnie, zależnie od ilości kondensatu w układzie. W mniej skomplikowanych układach wykorzystuje się manualne spusty, wymagają one jednak bardzo regularnego obsługiwania. Kondensat jest bowiem niezwykle niebezpieczny dla niemal każdego elementu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *