Kotłownie parowe i przemysłowe – wartościowe porady

Na podstawie uniwersalnej oraz oczywistej definicji, kotły parowe, to maszyny które wytwarzają parę, wykorzystując do tego spalanie. Urządzenie parowe odkryto dosyć dawno temu, bo w 1681 roku, przez Denisa Papina. Pierwszy model zasobnika ciśnieniowego eksplodował, ale jego następca został już wyposażony w zawór bezpieczeństwa. Trzeba wiedzieć , iż podobne urządzenia funkcjonowały już w okresie starożytnym. Można do nich zaliczyć znaną banię Herona z 140 r p.n.e., która łączyła w sobie turbiny parowej i kotła parowego.

Natomiast maszyny parowe wybudowano w 1770 roku, a ich popularność przyczyniła się do badań oraz rozważań nad funkcjonalnością pary wodnej.

Jeśli zaintrygowały Cię informacje w tym tekście, to doczytaj także (http://www.termas.pl/nasze-uslugi/remonty-komor/) nowe wątki na nowej stronie, która jest pod podanym linkiem.

Obecnie wykorzystuje się ją bardzo powszechnie w przemyśle, jako w roli nośnika substancji chemicznych i energii cieplnej, np. papierniczym, materiałów budowlanych, rafineryjnym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Para napędza także turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, w procesie wulkanizacji produktów gumowych i w procesie sterylizacji opakowań na różnorodne przetwory.

Wyrabianie pary, którą na powszechnie stosuje się w przemyśle wymaga zastosowania profesjonalnej instalacji . Kotły parowe, w systemie zamkniętym, wytwarzają parę suchą. Powstaje ona z postaci ciekłej albo stałej w procesie odparowania bądź sublimacji. Częściami, z których składa się prosty kocioł parowy, są: palenisko, parownik, podgrzewacz wody, podgrzewacz powietrza, podgrzewacz pary, a także walczak. Dzięki wysokiej temperaturze powstałej w wyniku spalania paliwa w palenisku, kocioł przemienia wodę w parę wodnąo ciśnieniu wyższym od atmosferycznego. Efektami ubocznymi tego procesu są: spaliny, popioły lotne i żużel. Efektywność kotła parowego mierzy się w kilogramach lub tonach na godzinę. Wybór jednostki zależy od wielkości urządzenia. Ciśnienie pary wodnej, w zależności od wielkości urządzenia zawiera się od 0,5 at do 350 at.

Dzięki nowoczesnym technologiom kotłownie parowe oszczędnie i efektywnie korzystają z paliwa. W naszym kraju kontruje się obecnie prawie wszystkie typy kotłów parowych, którymi można wyposażyć różne kotłownie przemysłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *