Kotłownie parowe i przemysłowe – wartościowe porady

Na podstawie uniwersalnej oraz oczywistej definicji, kotły parowe, to maszyny które wytwarzają parę, wykorzystując do tego spalanie. Urządzenie parowe odkryto dosyć dawno temu, bo w 1681 roku, przez Denisa Papina. Pierwszy model zasobnika ciśnieniowego eksplodował, ale jego następca został już wyposażony w zawór bezpieczeństwa. Trzeba wiedzieć , iż podobne urządzenia funkcjonowały już w okresie starożytnym. Można do nich zaliczyć znaną banię Herona z 140 r p.n.e., która łączyła w sobie turbiny parowej i kotła parowego.

Natomiast maszyny parowe wybudowano w 1770 roku, a ich popularność przyczyniła się do badań oraz rozważań nad funkcjonalnością pary wodnej.

Jeśli zaintrygowały Cię informacje w tym tekście, to doczytaj także (http://www.termas.pl/nasze-uslugi/remonty-komor/) nowe wątki na nowej stronie, która jest pod podanym linkiem.

Obecnie wykorzystuje się ją bardzo powszechnie w przemyśle, jako w roli nośnika substancji chemicznych i energii cieplnej, np. papierniczym, materiałów budowlanych, rafineryjnym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Para napędza także turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, w procesie wulkanizacji produktów gumowych i w procesie sterylizacji opakowań na różnorodne przetwory.

Wyrabianie pary, którą na powszechnie stosuje się w przemyśle wymaga zastosowania profesjonalnej instalacji . Kotły parowe, w systemie zamkniętym, wytwarzają parę suchą. Powstaje ona z postaci ciekłej albo stałej w procesie odparowania bądź sublimacji. Częściami, z których składa się prosty kocioł parowy, są: palenisko, parownik, podgrzewacz wody, podgrzewacz powietrza, podgrzewacz pary, a także walczak. Dzięki wysokiej temperaturze powstałej w wyniku spalania paliwa w palenisku, kocioł przemienia wodę w parę wodnąo ciśnieniu wyższym od atmosferycznego. Efektami ubocznymi tego procesu są: spaliny, popioły lotne i żużel. Efektywność kotła parowego mierzy się w kilogramach lub tonach na godzinę. Wybór jednostki zależy od wielkości urządzenia. Ciśnienie pary wodnej, w zależności od wielkości urządzenia zawiera się od 0,5 at do 350 at.

Dzięki nowoczesnym technologiom kotłownie parowe oszczędnie i efektywnie korzystają z paliwa. W naszym kraju kontruje się obecnie prawie wszystkie typy kotłów parowych, którymi można wyposażyć różne kotłownie przemysłowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *