Kowalstwo artystyczne – czym w ogóle jest to niecodzienne rzemiosło?

Kowalstwo artystyczne jest dziedziną rzemiosła artystycznego, w którym przedmioty użytkowe lub też ozdobne kuje się z żelaza. Wytwory tego typu posiadają zarówno charakter użytkowy, jak również ozdobny. Historia kowalstwa artystycznego sięga zamierzchłych czasów starożytności, już wówczas stosowano techniki kowalskie. W okresie średniowiecza również zajęcie to było praktykowane i rozwijane. W tym celu budowano specjalne pomieszczenia pełniące rolę pracowni kowalskich. W czasach tych zajmowali się kowalstwem głównie mnisi, którzy zajmowali się produkcją okuć do drzwi oraz do skrzyń.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W okresie średniowiecza nadrzędnymi motywami ornamentacyjnymi w wytworach wyrabianych tą techniką były motywy roślinne. Z biegiem lat zaczęto również nawiązywać do motywów heraldycznych czy też zwierzęcych. Poza poszerzeniem się tematyki zwiększyła się także ilość produktów wykonywanych w ten sposób. Produkowano teraz latarnie z żelaza, a ponadto kuto kraty okienne oraz wiele innych. Przez stulecia zajęcie to ewoluowało i ciągle się rozwijało. W pewnym czasie zaczęto wytwarzać bogate w ozdoby przedmioty z dziedziny sztuki użytkowej (kontynuuj czytanie). W chwili obecnej również zawód ten jest bardzo szanowany i istnieje wiele firm zajmujących się kowalstwem.

W dzisiejszych czasach wyroby tego typu zaliczane są do wyrobów sztuki użytkowej, cechuje je oryginalność oraz duże walory estetyczne.

Gdy uznasz, że ten artykuł jest interesujący, kliknij na odsyłacz do www (https://memento-wroc.pl/), który posiada intrygujące dane na opisywany temat – będą one z pewnością ciekawe.

Oprócz produkcją rozmaitego typu krat i bram, zakłady tego typu produkują także rzeczy lżejsze i mniejszych wielkości, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. Pracownie te oferują nam obecnie bardzo rozmaite wzory, często wyszukane i wyjątkowe. W produktach tego typu można dostrzec swoistą tęsknotę za dawnymi czasami. Można powiedzieć, że z jednej strony wyrażają tęsknotę za dawną sztuką rzemieślniczą, z drugiej są zrobione z twardych materiałów i stają się symbolem wieczności oraz solidności.

Łatwo obecnie również (więcej) znaleźć zakład, który będzie wytwarzał dość wyszukane wzory, niebanalnie ukształtowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (sprawdź ceny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *