Metody powielania części metalowych

Technikę odlewania części z form opracowano już wieki wcześniej. Do chwili obecnej sposób pozostał taki sam, zmieniła się jedynie technologia. Kiedyś tą metodą tworzono nieskomplikowane elementy ze stopów metali, które ulegały topnieniu jedynie w niskiej temperaturze. Zanim opracowano piece hutnicze, obróbka cieplna metalu była niezwykle skomplikowana i wymagała sporego wysiłku. Następnie nauczono się wykonywać piece które można było rozgrzać do wielkich temperatur, wykorzystując do tego konwencjonalne paliwo. Aktualnie produkuje się na masową skalę szczegółowe elementy, a komputery kontrolują każdą niedoróbkę w odlewie i odrzucają wadliwe sztuki.

Technologia hutnicza

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej precyzyjne elementy można otrzymać odlewając element pod ciśnieniem. Strumień roztopionego metalu jest wówczas wtłaczany pod wysokim ciśnieniem do formy. Odlewy produkowane tą technologią charakteryzuje tak duża dokładność, że nierówności odlanego elementu są widoczne jedynie pod mikroskopem. Zasadniczą wadą takiego sposobu jest jednak szybkie zużywanie form, dzięki czemu jest to sposób drogi i wykorzystywany tylko przy tworzeniu elementów wymagających tak dużej precyzji. Mniej dokładne technologie zakładają później ręczną obróbkę elementu, przez co każdy stworzony element różni się od siebie. Te sposoby stosuje się jednak głównie przy odlewaniu elementów ozdobnych, jak np. rzeźb.

odlewy

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie to zabawaOdlewnictwo to szeroka branża, obejmująca nie tylko powielanie elementów z metalu na potrzeby technologii. Tą metodą wytwarza się też części wykonane z plastiku, jak na przykład lubiane przez dzieci klocki. Jest to o tyle mniej kosztowne, że tworzywa sztuczne nie wymagają tak dużych temperatur, a jedna matryca może posłużyć do stworzenia nieporównywalnie większej liczby części. Za pomocą tej metody klocki pasują do siebie i jest możliwe wykonywanie bardzo skomplikowanych konstrukcji przy zastosowaniu wielu kompletów gotowych części. Oprócz tego techniki odlewnictwa pozwalają na wykonywanie plastikowych części ruchomych, co poskutkowało stworzeniem lubianych serii klocków technicznych. Przeczytaj więcej o tym: http://www.alwro.com.pl/Przeglad-stopow-odlewniczych.php

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *