Na czym polega ochrona własności intelektualnej?

Słynnemu włoskiemu skrzypkowi i kompozytorowi, Paganiniemu nigdy w życiu nie zdarzało się zostawiać nut na stojaku na nuty, albowiem chronił swą twórczość w obawie przed plagiatem. W chwilach kiedy grał na próbie kadencję w swoim koncercie orkiestra wpatrzona była, jak macha palcami, kończył grę i mówił do zgromadzonych: „i tak dalej”. Opuszczał ją podczas prób, żeby nikt nie mógł jej skopiować.

To idealny dowód wskazujący na to, że własność intelektualna, jej temat, nigdy nie był człowiekowi obojętny. I to w czasach kiedy muzyki Paganiniego nie można było ściągać na mp3… W obecnych czasach także nie każdy wykonawca zamieszcza swoje kompozycje w internecie czy dodaje je na YouTube, by usłyszał o nich cały świat. Jeśli istnieją takowi – ich wybór, ale uszanujmy też wybór tych, którzy nie nie widzą celu w tym by ich praca była przedstawiana w ten sposób. Kopiowanie, powielanie w tym przypadku jest zwyczajnie wykroczeniem przeciw czyjejś własności, przywłaszczeniem wytworu ludzkiego umysłu.

work in office

Autor: Tina Fox
Źródło: http://www.flickr.com

Każdą jedną myśl, którą wytworzy człowiek przy pomocy swego intelektu, a co jest innowacyjne, dotychczas niepospolite, nazywamy własnością intelektualną. (News nieuczciwe praktyki rynkowe) Są to w szczególności utwory muzyczne (w tym ich słowa), patenty czy znaki towarowe. Skutki ich zakłócenia mogą nas kosztować nie tylko dużo stresów czy straconego czasu, ale również i pieniędzy.

Wyobraźmy sobie, że to nam przydarzyło się takie zdarzenie, i któregoś dnia dociera do nas, iż to co wykreowaliśmy nie zostało docenione tak jak byśmy tego chcieli.

Jeżeli zaciekawił Cię opisywany artykuł, sprawdź opracowanie (https://ksiegowosc-kruger.pl/ryczalt-ewidencjonowany.php) zamieszczone pod tym linkiem, znajdziesz w tamtym miejscu inne wiadomości, które Cię zainteresują.

Na przykład, ogłoszono konkurs w firmie kosmetycznej, w której jesteśmy zatrudnieni na logo właśnie powstającego szamponu. Daliśmy z siebie wszystko i projekt gotowy trafił do konkursu. Wygrał, lecz postanowiono w międzyczasie, iż po nieznacznych zmianach trafi na słoiczek kremu.

Jeżeli poszukujesz dodatkowych danych na analizowany w tym miejscu temat, to z pewnością znajdziesz więcej pod linkiem!

(Sprawdź co to są prawa autorskie) Bez obaw – logo podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa więc jakiekolwiek zmiany – muszą uzyskać naszą zgodę.

Bądźmy tego świadomi, że owoc pracy twórczej każdego z nas, który ze względu na swoją unikatowości oraz sporą doniosłość ekonomiczną, gospodarczą czy rozwojową zawsze wart jest ochrony. Doceniajmy więc owoc pracy twórców, dodając im motywacji na dalszy rozwój.
Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *