O czym powinno się pamiętać podróżując samochodem w zimie

Okres zimowy to okres, w którym trzeba zatroszczyć się o różne rzeczy związane z użytkowaniem auta. Warto przed zimą sprawdzić samochód na stacji diagnostycznej, czy wszystko jest porządku, czy pojazd właściwie będzie się trzymał nawierzchni, czy trasa hamowania będzie należycie krótka, żeby zapewnić poczucie bezpieczeństwa, czy żadne z części zawieszenia nie spowoduje tego, że samochód będzie niewygodnie się prowadził i w ostateczności będzie to mogło być przyczyną wypadku.

Nierzadko posiadacze samochodów zapominają o wspomnianych niebezpieczeństwach. Problemy dnia codziennego przysłaniają czasami kwestie związane z bezpieczną jazdą, jednak trzeba pamiętać, że te sprawy mogą się okazać najważniejsze dla naszego życia i zdrowia.
Co należy sprawdzić w pojeździe przed okresem zimowym, aby poruszać się bezpiecznie i komfortowo?

opona z felga

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

W głównej mierze trzeba zbadać hamulce więcej w temacie. Przyczyniają się one bezpośrednio na skrócenie trasy hamowania. Jeśli nie chcesz wbić się komuś w tak zwany “tył”, sprawdź czy masz sprawne hamulce. Bardzo ważne jest również zawieszenie. Sprawnie pracujące wahacze czy układ kierowniczy nie tylko sprawią, że auto będzie sprawnie reagować, ale poza tym będzie znacznie pewniej trzymać się drogi. Kolejną sprawą, o jakiej warto pamiętać jest oświetlenie. Dobrze działające reflektory umożliwiają znakomicie orientować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia również po ciemku, do tego sprawiają twój samochód sam jest dobrze widoczny. Czasami trzeba także pamiętać o wymianie płynów hamulcowych, płynu w chłodnicy oraz o wymianie oleju, a przynajmniej o sprawdzeniu poziomu tych płynów.
Jedną z najważniejszych kwestii jest jednak zakup odpowiedniego ogumienia. Kierowcy pojazdów często nie myślą o tym, jak istotne są sprawne opony (Opony do wózków widłowych) podczas zimy. Od czasu do czasu ma miejsce, że kierowcy aut podróżują w okresie zimowym na oponach letnich, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Opony zimowe jest mniej twarde od letnich opon a w dodatku ma właściwie wyprofilowany bieżnik. Warto więc zainwestować także w dobre ogumienie np. takich marek jak Hankook czy Dayton, które nie są bardzo drogie a na pewno pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *