
Występują dwa podstawowe rodzaje obligacji – obligacje skarbu państwa oraz komunalne. Różnice między niniejszymi typami obligacji są spore, dotyczą one głównie sposobu wypłacania odsetek.
Państwo najbardziej godnym zaufania pożyczkobiorcą
Każdy rodzaj obligacji to pożyczek (zobacz pożyczka pod zastaw ziemi rolnej) dla organu emitującego papier wartościowy. W sytuacji obligacji skarbowych, pożyczkobiorcą jest skarb państwa. Państwo w przypadku ogłoszenia bankructwa nie może wziąć nowych pożyczek, jest jednak w stanie wypłacać zaległe zobowiązania. Z tej przyczyny też obligacje państwowe na szeroką skalę uznaje się za najbezpieczniejszą formę inwestycji. Oprocentowanie danej tą metodą pożyczki nie jest stałe, z uwagi na to, że zależy ono od aktualnej inflacji, może ono się zmienić w przypadku obligacji opiewających na dłużej niż dwa lata. Odsetki są kapitalizowane co roku, zostają one jednak wypłacone razem z kwotą zakupu obligacji, na koniec czasu kredytowania. Informacje z: .
Inni emitenci – inne reguły
Drugim typem papierów wartościowych, są obligacje municypalne, potocznie znane jako komunalne. Tego typu obligacje są wydawane przez jednostki samorządu terytorialnego – przez gminę, powiat bądź województwo. Tego rodzaju papierom wartościowym bliżej jest do akcji. Zasadniczą różnicą, wyraźną dla inwestora, jest sposób wydawania odsetek od pożyczki. Odsetki od obligacji komunalnych są również naliczane rokrocznie, pożyczkobiorca ma jednak obowiązek wydać je przed upływem czasu kapitalizacji.