Ocena wydajności podwładnego – opis i korzyści

W średnich i większych firmach zwykle w dużym stopniu dba się o organizowane działania i o jak najlepsze ich efekty. Dzieje się tak z paru powodów. Co najważniejsze, duże firmy dają pracę większej liczbie ludzi. Dlatego podwładnych trudniej jest „upilnować” niż w przypadku mniejszych firm. Stosuje się różnorodne narzędzia i metody dla oceny efektów działania przedsiębiorstwa ogólnie. Na tę sumę jednak składają się rezultaty pracy indywidualnych pracowników.

Nierzadko bywa tak, że ktoś pracuje ponad siły, a wkład pozostałych jest mniejszy, tak samo jak ich wkład w efekty pracy firmy. Takie wiadomości mogą być trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe do zdobycia bez zastosowania specjalnych metod. Z tego powodu stosowana jest tak zwana ocena pracownicza (czytaj więcej tu: ). Tym terminem obejmuje się szereg środków, za pomocą których uzyskuje się bardzo konkretne i przydatne wiadomości.

biznesmeni po pracy

Autor: The Elite Ayrshire Business Circle
Źródło: http://www.flickr.com

Ocena pracownika umożliwia ustalenie szeregu szczegółów na jego temat. Jej podstawową zaletą jest to, że bada się pojedynczego człowieka, a nie ogół zatrudnionych. Ma to większe zastosowanie w większych przedsiębiorstwach, gdzie indywidualna osoba niejako „ginie” i może być niedoceniona. W oparciu o taką ocenę określa się w pierwszej kolejności, czy i jak bardzo określony pracownik nadaje się do danej pracy. Są więc wdrażane specjalne testy, mające na celu ustalenie, czy pracownik ma pożądane cechy i w jakim stopniu są one wykształcone. Ocena pracownika bada również jego zaangażowanie w wykonywane zadania oraz indywidualne rezultaty jego działań.

Zaintrygował Cię nasz tekst? Jeżeli tak, to śmiało zobacz, co znajdziesz w ofercie terminale Wrocław, która odnosi się do podobnej tematyki.

Obejmuje także tak istotne aspekty jak postawa osoby na co dzień, zatem w pierwszej kolejności stosunek do współpracowników i przełożonych. Obecnie bowiem jedną z często poszukiwanych cech u kandydata na stanowisko jest umiejętność pracy grupowej.

Ocena tego rodzaju miewa rozmaite skutki dla osoby zatrudnionej. Z pewnością ocena okresowa pracownika (więcej tu: ), a więc taka, która przeprowadzana jest raz na jakiś czas, będzie dla niego źródłem stresu. Poza tym jednak zależnie od efektów oceny skutki będą zróżnicowane.

Kiedy czytasz o zawierającej intrygującą Ciebie treść nowej witrynie, to w pierwszej kolejności zweryfikuj info odnośnie źródeł, z których czerpie ona informacje.

Oceniana osoba może więc uzyskać awans albo go stracić. W skrajnych sytuacjach może też zostać zwolniona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *