Odlewnie na polskim rynku

Odlewnie to zakłady przemysłowe trudniące się wykonywaniem odlewów to znaczy przedmiotów powstających w wyniku zalania formy płynną masą. W zależności od materiałów, z których produkuje się odlewy wskazać można odlewnie staliwa, żeliwa, w tym żeliwa ciągliwego oraz metali nieżelaznych. Większość odlewni trudni się produkowaniem odlewów w celach usługowych, istnieją również takie, które tworzą odlewy artystyczne. Współcześnie funkcjonujące odlewnie artystyczne obejmują swoją działalnością teren całej Polski. Sprzedają: elementy wystroju wnętrz, rzeźby, płaskorzeźby, statuetki, medale, tablice pamiątkowe, patery, popiersia, drzwi spiżowe oraz wiele innych. Firmy produkujące odlewy artystyczne wykonują zarówno odlewy zaprojektowane przez zatrudnionych grafików, jak i zamówione przez klienta. Oferta firm jest stale poszerzana i skierowana jest również do krajów sąsiedzkich.

Odlewnie usługowe i artystyczne

przemysł

Autor: Anonymous Account
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewnie usługowe w odróżnieniu od artystycznych trudnią się produkcją odlewów dla przemysłu górniczego, maszynowego, budowlanego, energetycznego, hutniczego, kolejowego czy cementowego. Przykładami odlewów dla przemysłu maszynowego mogą być koła zębate, koła napędowe, wirniki, obudowy przekładni czy korpusy główne. Oprócz odlewów przeznaczonych dla dużych firm i przedsiębiorstw zakres działalności odlewni to również wyżarzanie na specjalne zamówienie. Niektóre odlewnie – odlewnie aluminium ALWRO oprócz standardowych odlewów wykonywanych przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii poszerzają swój asortyment o innowacyjne odlewy, dzięki czemu stają się bardziej konkurencyjne na rynku.

O ile dla potrzeb przemysłu ciężkiego najlepszym metalem będzie żelazo, o tyle do produkowania lekkich elementów konstrukcyjnych najlepsze jest aluminium. Odlewy z aluminium są trzykrotnie lżejsze od żelaza, dzięki czemu z powodzeniem stosowane są w motoryzacji oraz przemyśle lotniczym i okrętowym. Ich wielką zaletą jest brak podatności na warunki atmosferyczne oraz łatwość poddawania się spawaniu. Odlewnia aluminium produkuje odlewy w formach piaskowych, kokilowo-grawitacyjnych, ciśnieniowych. Polskie odlewnie (odlewnictwo aluminium ALWRO S.A.) odznaczają się wysoką pozycją na europejskim rynku odlewniczym. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji, polskie odlewnie, znajdują się w pierwszej dziesiątce wśród krajów europejskich. Wdrożenie najnowocześniejszej technologii oraz niepowtarzalne pomysły sprawiają, że polskie odlewnictwo utrzymuje wysoki poziom produkcji. Jest rozpoznawalne na rynku europejskim i stanowi konkurencję dla zagranicznych firm odlewniczych (więcej o autorze).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *