Działanie instytucji bankowych w pozyskiwaniu klienta polega na tym, by zdobyć jego zaufanie korzystną ofertą zasadniczą a później zaproponować mu innego rodzaju usługi: pożyczkę, kartę kredytową czy konto oszczędnościowe (więcej zobaczysz tu: ).

Zaufanie to podstawaGłówna oferta kont indywidualnych może się jawić jako niekorzystna dla banku – nie tylko korzystanie z rachunku jest całkowicie bezpłatne, to jeszcze wiele banków dysponuję programami lojalnościowymi i zwraca kilka procent wartości transakcji dokonanych on-line. Poprzez takie działania banki chcą zdobyć zaufanie, zwłaszcza młodych klientów, którzy nie są jeszcze zapożyczeni. Realne pieniądze bank zarabia bowiem dając pożyczki i kredyty, zwłaszcza te na zakup mieszkania. Dla banku jest to bowiem stały dopływ środków finansowych w ciągu długiego okresu – przez nawet parę czy kilkanaście lat w przypadku kredytów hipotecznych. Dodatkowo, klient związany z bankiem zobowiązaniami kredytowymi mniej chętnie będzie rozpatrywać zmianę banku, nawet jeśli inna oferta jest atrakcyjniejsza
.
Instytucje finansowe oferują ponadto dużo opcji ulokowania oszczędności. W ofercie pojawiają się standardowe lokaty w banku, lokaty wysokiego ryzyka działające w oparciu o rynek akcji, oraz lokaty mieszane w których część środków jest inwestowana w obligacje, a pozostałe są inwestowane na giełdzie. Instytucje często posiadają własne biura maklerskie, zajmujące się tylko i jedynie zarządzaniem środkami finansowymi firmy. Oprócz obracaniem oszczędnościami, banki skupują zobowiązania kredytowe klientów, w branży proces ten to tak zwana konsolidacja kredytów (info o konsolidacji kredytów). Banki w ramach konsolidacji proponują przeniesienie kredytu oraz niekiedy połączenie paru zobowiązań w jedno, o korzystniejszym oprocentowaniu.