Czy warto sprawdzać oceny użytkowników internetu o lekarzach?

Coraz więcej Polaków korzysta z serwisów internetowych, oceniających lekarzy. Trudno się dziwić chorym, że chcą sprawdzić, komu powierzają swoje zdrowie. Dawniej pogłoski na temat danego lekarza znacznie trudniej było uzyskać. Aktualnie nadal chętniej radzimy się znajomych, jednakże niejednokrotnie zaglądamy na serwisy typu dobrylekarz. Podobne inicjatywy wymusza także coraz większa konkurencja na rynku medycznym. Szybko rośnie liczba tego typu portali, które zarabiają nie tylko na reklamach, ale też na samych medykach.

lekarz

Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego wynika, że pacjenci nie nie ufają już bezgranicznie medykom. Łatwy dostęp do informacji sprawił, że są oni odbierani tak samo, jak inni usługodawcy, weryfikowani przez rynek. Od służby zdrowia oczekuje się dziś nie tylko rzetelności, ale także .Oczywiście analizując problem możemy zadać sobie pytanie, czy faktycznie internet jest wiarygodnym źródłem, jeśli chodzi o tego typu informacje.

Lekarze wielokrotnie irytują się, że opinie na ich temat są nieprawdziwe. Serwisy tego typu to także (przejdź do strony) sposób na walkę z konkurencją. W internecie przecież bez problemu można podszyć się pod niezadowolonego pacjenta. Tymczasem wielu lekarzy pracuje nie tylko w szpitalach, ale także w swoich prywatnych gabinetach. Niestety brak wiarygodnych narzędzi oceny jakościowej służby zdrowia sprzyja powstawaniu kolejnych portali tego typu.

sala szpitalna

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak wiedzieć, że portale oceniające lekarzy to także intratny biznes. Wystarczy dokładnie się przyjrzeć, by pod ocenami zauważyć reklamy. Poza tym firmy zarabiają także na lekarzach. Profile są umieszczane na portalu za darmo, jednak po opłaceniu abonamentu lekarz może kontrolować zamieszczane treści. W ten sposób jeśli wpiszemy w google na przykład frazę: okulista Kraków, pierwszym wynikiem może być konto na albo . Dobrze wypozycjonowana strona główna i droższy pakiet mogą zapewnić dobrą pozycję w wyszukiwarce. Co więcej na autoryzowanych portalach dominują raczej pozytywne opinie, co znacznie podważa ich wiarygodność.

Oczywiście każdy z nas korzysta z tego typu serwisów. Pamiętajmy jednak, że rozczarowani pacjenci znacznie częściej piszą swoją opinię, która jest zawsze tylko jednostronną być może bardziej złożonej oceną. Czasami zdecydowanie lepiej zasięgnąć porady u przyjaciół, niż obcych ludzi. Często zdarzają się aroganckie wpisy na temat lekarzy. Trudno więc na tej podstawie wyrobić sobie własne zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *