Planowanie budżetu domowego

Po co mi to planowanie? Przecież i tak wydajemy wszystkie pieniążki, jakie zapracujemy. Nie ma sensu notowanie kosztów, od tego nie przybędzie mi wszak pieniędzy. Jednak powinniśmy wiedzieć, na co i czy na pewno rozsądnie wydajemy nasze pieniądze.
Domowy budżet to zestawienie dochodów i wydatków, przeważnie tyczące się każdego miesiąca.

pożyczka pozabankowa feniko

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com
systematyczna obserwacja budżetu pomoże Ci oszacować kondycję pieniężną Twojej familii oraz umożliwi zarządzanie pieniążkami. Budżet domowy można prowadzić w zeszycie, możemy także przygotować prostą tabelę w Excelu.

Nie masz pewności odnośnie tamtego tematu? Najlepiej sprawdź szczegóły tłumaczenia holenderskich umów o pracę opublikowane właśnie tu. Wszystko zostało dokładnie przedstawione.

Układanie budżetu zaczynamy od dokładnego rozpisania wszystkich stałych dochodów oraz kosztów. Do dochodów należą Wasze pensje, lecz pamiętaj też o przychodach z dodatkowej pracy i zleceń, z bankowych lokat, z najmu mieszkania, z praw autorskich. Wydatki to bezgraniczna ilość pozycji – pożyczki, opłaty za mieszkanie, Internet, ubezpieczenia za pojazd, opłaty za przedszkole a także wszystkie codzienne sumpty – jedzenie, ciuchy, transport, rozrywka, lekarstwa, etc.

Podstawą planowania budżetu domowego będzie uświadomienie sobie struktury kosztów jak też rozdzielenie ich na 2 części – wydatki nieodzowne, takie jak kredyty, czynsz, jedzenie (wypróbuj smaczne jedzenie na dowóz w łodzi) oraz te ponadprogramowe, takie jak rozrywka, używki, poniektóre ubrania czy też jedzenie. Dopełniając takiego rozdziału, możesz oszacować swą finansową sytuację oraz opracować kolejne kroki.

Wydatki muszą być rozpisane dokładnie, jednak niezbyt detalicznie, bowiem zrazi Cię ilość pozycji do wypełnienia. Warto przez 2 miesiące szczegółowo rejestrować wszelkie koszty, aby zbadać na co wydajesz pieniążki. W sytuacji kryzysowej podratować cię może pożyczka pozabankowa Feniko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *