Sprzedawcy idealni

Najważniejszym działem w wielu przedsiębiorstwach jest dział handlowy. Najczęściej jest to kluczowy moment kontaktu z klientem. To od zaangażowania oraz mocy przekonywania członków działu handlowego niejednokrotnie zależy czy dana firma lub też osoba indywidualna stanie się klientem firmy czy nie. Zarząd czy też władze firmy powinno zdawać sobie istotę sprzedaży i doskonalić umiejętności pracujących tam ludzi

.

wykład

Autor: hackNY.org
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby będące handlowcami powinni charakteryzować się określonymi umiejętnościami. Głownie muszą być pewni siebie jak również nastawieni na efekty. Jednym ze sposobów motywowania osób, które zajmują się sprzedażą jest uzależnienie wynagrodzenia od ilości podpisanych umów lub sprzedanych produktów. Innymi istotnymi cechami charakteru jest komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz umiejętność odnajdowania się w rozmowie przez telefon.

Ważnym sposobem podwyższania umiejętności sprzedawców są rozmaite szkolenie (Warsztaty lean) z zarządzania czasem. Na warsztatach przekazywana jest wiedza dotycząca np. sposobów manipulowania oraz wywierania wpływu na klientów. Ćwiczone są różnorodne sytuacje, które rzeczywiście mogą zaistnieć w trakcie interakcji z odbiorca usług. Handlowcy uczą się także schematów działania w przypadku sprzedaży bezpośredniej, rozmowy telefonicznej czy tez targów (sprawdź).

Oprócz szkoleń stricte sprzedażowymi handlowcy są szkoleni także z umiejętności, które pozwalają im przyspieszyć i zoptymalizować czas pracy. Tutaj możemy wymienić m.in szkolenia motywacyjne, szkolenia zarządzania czasem czy też zachowania się w stresujących sytuacjach.

Duże nakłady w dział handlowy niezwykle szybko się zwracają i pomimo że często stanowią dla firmy duży koszt, rzadko się z nich rezygnuje. Sprzedawcy w rzeczywisty sposób wywierają wpływ na wielkość obrotów i zysków przedsiębiorstwa i ich zadowolenie jest istotne dla funkcjonowania innych działów. Dlatego poza warsztatami doskonalącymi umiejętności, organizuje się nieraz wyjazdy integracyjne oraz motywacyjne. Handlowcy maja do dyspozycji samochód, komórkę oraz laptopa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *