Przedwczesny poród – jak unikać zagrożeń?

Mimo postępu medycyny, dzieci, które przychodzą wcześniej na świat są narażone na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Warto mieć świadomość, że można zminimalizować ryzyko urodzenia wcześniaka, stosując się do zaleceń lekarza.

Ciężarne narażone na tego typu komplikacje, powinny wiedzieć, jakie jest ich źródło oraz w jaki sposób ustrzec się przed nimi. Oczywiście jest wiele czynników, które mogą spowodować przedwczesny poród. Do tych najbardziej oczywistych położnicy zaliczają zły stał zdrowia pacjentki. Ważne jest także, czy kobieta w trakcie poprzednich porodów poroniła lub urodziła martwe dziecko.

Niestety współczesny tryb życia także nie sprzyja zdrowiu kobiet ciężarnych. Obecnie dużą rolę odgrywa tu także stres, na który jesteśmy narażeni chociażby w pracy. Jeśli kobieta pracuje fizycznie, bezwzględnie musi wcześniej postarać się o zwolnienie lekarskie. Również w ostatnich miesiącach ciąży trzeba przede wszystkim unikać wysiłku fizycznego. Jeśli nie chcemy za wcześnie znaleźć się w szpitalu, musimy zapomnieć o noszeniu zakupów. Niestety złe warunki socjalne również nie są w tej sytuacji pozbawione znaczenia.

rehabilitacja

Źródło: http://sxc.hu/

Kobiety, które znajdują się w tej grupie częściej ciężko pracują w trakcie ciąży. Nierzadko ma miejsce sytuacja, że osoby z uboższych rodzin nadużywają alkoholu. Są to czynniki, które bardzo zwiększają prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu.

Statystyki podają że prawdopodobieństwo urodzenia wcześniaka rośnie wśród kobiet poniżej 16 roku życia. Jeśli znajdujemy się w tej grupie, musimy przede wszystkim dobrze się odżywiać i być pod stałą kontrolą lekarza.

Niekiedy jednak zwyczajnie dziecko rodzi się przedwcześnie. Wtedy noworodek pozostaje pod stałą kontrolą lekarzy, dopóki nie będzie mógł samodzielnie oddychać.

lekarz neonatolog i pediatra

Autor: Centrum Stomatologii „Galeria Uśmiechu”
Źródło: Centrum Stomatologii „Galeria Uśmiechu”

Wcześniakami zajmuje się dobry neonatolog we Wrocławiu, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Stale monitoruje on stan wcześniaka, dba również o stworzenie dla niego najlepszego środowiska zastępczego, aby słaby jeszcze organizm rozwijał się prawidłowo poza łonem matki. Obecnie dzięki nowoczesnej aparaturze medycznej można uratować dzieci urodzone nawet wiele tygodni przed czasem.

W razie dodatkowych komplikacji specjaliści neonantolodzy współpracują z lekarzami innych specjalności. Nierzadko potrzebna jest wiedza neurologa lub rehabilitanta. Przykładowo sklep ortopedyczny marki dla dzieci we Wrocławiu to oferta wielu prywatnych placówek medycznych, które wspomagają prawidłowy rozwój wcześniaków. Dzięki postępowi medycyny, coraz więcej wcześniaków normalny rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *