Przemysłowe osuszanie powietrza

Niektóre gałęzie przemysłu do produkcji wysokojakościowych wyrobów potrzebują szczególnie suchego powietrza. Dotyczy to w dużej mierze przemysłu związanego z produkcją leków, energetycznego i spożywczego. Wysuszone powietrze przeciwdziała namnażaniu się drobnoustrojów, bakterii i pasożytów. Ma to znaczenie w każdej z wymienionych gałęzi produkcji przemysłowej. Leki powinny powstawać w sterylnych warunkach, żywność wytwarzana w atmosferze ochronnej przez dłuższy czas zachowuje świeżość, suche powietrze zapobiega występowaniu zwarć, które bywają bardzo groźne dla urządzeń energetycznych. Dla wytworzenia takich warunków wykorzystuje się specjalne urządzenia, które mają za zadanie osuszyć powietrze atmosferyczne.

Osuszanie powietrza w większym stopniu może przebiegać dzięki skomplikowanym zjawiskom fizycznym łączącymi się z właściwościami wilgoci. Zjawisko użyte w osuszaczach atmosferycznych nazywa się adsorpcją.

Gdy uznasz, że zawarte w tym artykule informacje są godne uwagi, sprawdź dodatkowo szczegóły w linku obejma zaciskowa. Odnajdziesz tam równie wartościowe dane.

Polega ona na wiązaniu nadmiaru wody przez specjalny materiał do tego przeznaczony. Urządzenia wykorzystujące to zjawisko to osuszacze adsorpcyjne (osuszacze adsorpcyjne znajdziesz tu). Maszyny te wtłaczają powietrze pod ciśnieniem do zbiornika ze Specjalną substancją, ogrzewają je i schładzają w właściwie dopasowanym cyklu dla pozbycia się jak największej ilości wilgotności z powietrza. Ważne, żeby w fanryce były warunki zmniejszające ilość wtłaczanego wilgotnego powietrza, w przeciwnym wypadku stosowanie urządzenia traci sens.

maszyna

Źródło: sxc.hu

Osuszacze są także wykorzystywane w urządzeniach pneumatycznych. Wyższe ciśnienie wytrąca z powietrza wilgoć, która jest niemile widziana w każdym układzie mechanicznym. Wilgoć z układów wysokiego ciśnienia eliminuje się instalując tam osuszacze wysokociśnieniowe (osuszacze w ofercie Zasada funkcjonowania jest zbliżona, jednak wydajność i wytrzymałość jest odpowiednio większa. Tego rodzaju osuszacz powinien móc wytrzymać ciśnienie panujące w układzie, które często jest wyższe niż sto atmosfer. Odmiennym sposobem eliminowania wilgoci z mechanizmów pneumatycznych jest jego ochładzanie.

To warte przejrzenia (https://elmet-produkcja.pl/) teksty, dlatego nie ociągaj się i sprawdź je – to pokrewna tematyka, która jest na pewno warta uwagi.

Jest to metoda równie skuteczna co adsorpcja, wymaga jedynie zastosowania innych procesów technologicznych na etapie produkcji maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *