Rodzaje podatków za wynajem mieszkania.

Podatki w naszym kraju są trochę skomplikowane. Można rzec, iż praktycznie płacimy je od czegokolwiek. Również posiadacz lokalu mieszkalnego wynajmowanego musi opłacać podatek za najem. Posiada on jednak prawo wyboru typu opodatkowania, co ma wpływ na wysokość obciążenia. Aczkolwiek takie prawo mają osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej w zakresie najmu.

Księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Do wyboru jest rozliczanie się z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na poziomie 8,5% oraz rozliczanie (https://bmeters.pl/pl/zintegrowany_system_opomiarowania_i_rozliczen_mediow/181/) na zasadach ogólnych- stawki w wielkości 18% lub 32%. Metodę rozliczania wybiera się przed wszczęciem najmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona już na stałe, ponieważ można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezłożone i względnie nieduże, nie zawsze jest właściwym typem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% jest jedynie do kwoty 4000 euro i od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt jest już sporo wyższy i wynosi 20%. Należy samemu bardzo dokładnie poczytać na temat tego typu opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”. Polecamy mieszkania warszawa wilanów

mieszkania warszawa wilanów

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odpisać koszta zyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja lokalu mieszkalnego, koszty na wyposażenie i umeblowanie, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości (zobacz pożyczka pod zastaw domu bez bik) zachodniopomorskie. Podatek ten jest korzystny przede wszystkim dla osób, które nie tak dawno poniosły koszty między innymi związane z remontem.

Jeżeli już zdecydujemy się na formę podatku za najem mieszkania, czyli wynajem podatek, powinniśmy poinformować o tym wydarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, stosownego dla naszego miejsca pobytu. Zaliczki na podatek dochodowy płaci się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w czasie do dwudziestego dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania.
Źródło

Źródło: dobrenieruchomosci.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *