Rozwijamy temat obróbki cieplnej- sprawdź jakie korzyści niesie ta technologia

Ogólnie metale wykorzystywane są w zasadzie we wszystkich gałęziach przemysłu. Duża część produkowanych przedmiotów jest z metalu lub ma metalowe elementy. Analogicznie jest ze stopami. Na przykład stopy aluminium występują w ogromnje liczbie rodzajów. Wytwarzane są indywidualnie w oparciu o zapotrzebowanie. Właściwości i cechy stopu zależą bowiem nie tylko od substancji składowych, ale też od procentowej zawartości określonych elementów w stopie.

wykonanie obróbką cnc

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Uzyskiwane są zwykle dla uzyskania większej wytrzymałości i trwałości. Jest ogromną liczbę rodzajów stopów, ponieważ wiele metali można ze sobą zestawiać dla uzyskania pożądanych właściwości lub wyglądu. Jeżeli chodzi o ten drugi czynnik, przykładem może być tombak, będący stopem miedzi i cynku o wyraźnym żółtym kolorze. Z tego powodu może być wykorzystywany w formie imitacji złota.

Stopy używane w medycyniePopularnymi stopami metali są tak zwane amalgamaty. Jest to pewna grupa stopów, które zawierają określoną ilość rtęci. Stop ten znany jest w pierwszej kolejności ze swego zastosowania w stomatologii. Jeszcze jakiś czas temu powszechne było użycie amalgamatu do wykonywania plomb stomatologicznych. Po jakimś czasie jednak wykazano, że po kilku latach noszenia takiej plomby toksyczna rtęć uwalnia się z niej do jamy ustnej. Ponadto wzięto pod uwagę również względy estetyczne. Plomby z amalgamatu miały bowiem ciemną barwę. Zostały zastąpione nowoczesnymi białymi plombami. Ponadto inny rodzaj amalgamatu wykorzystywany jest w termometrach, bowiem daje większe możliwości pomiarowe niż czysta rtęć bez domieszek.

Stal

przygotowanie do obróbki cnc

Autor: zombieite
Źródło: http://www.flickr.com

Z pewnością najpopularniejszym stopem metali jest stal. Posiada ona także szerokie wykorzystanie. Stal jest często używana z uwagi na swoją wysoką trwałość i to, że możliwa jest obróbka cieplna tego stopu. Jeżeli chodzi o zastosowanie, przede wszystkim stal zbrojeniowa – ważny link – stosowana jest jako część konstrukcyjna budowli (kontynuuj). Ze stali tworzone są też części wielkich maszyn takich jak samoloty czy statki. Jedną z odmian tego stopu jest stal nierdzewna. Ma ona zastosowanie na przykład w akcesoriach kuchennych, ponieważ, jak sama jej nazwa wskazuje, nie ulega rdzewieniu w kontakcie z wodą oraz z żywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *