W jakich dziedzinach używana jest stal?

Kiedyś w architekturze wykorzystywano jedynie kilka podstawowych materiałów budulcowych – cegłę, beton i stal. Od tej pory wymyślono dużo innych, nowoczesnych i szeroko wykorzystywanych materiałów, cechujących się pewnymi właściwościami. Wszystkie te, używane od dawna materiały uległy jednak rozwojowi i zaadaptowały się na potrzeby nowoczesnego rynku architektonicznego. Dobrym przykładem
tego rodzaju adaptacji jest stal plastyczna. Aktualnie na rynku działa kilka firm zajmujących się wytwarzaniem części ze stali plastycznej, a tworzywo to znalazło wykorzystanie także w odmiennych dziedzinach. Przykładem może być firma Domex, która zajmuje się produkowaniem wszelkiego rodzaju armatury z tego materiału.

W jaki sposób wykorzystuje się stal (polecamy stal nierdzewna gatunki) plastyczną

Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/

Stal plastyczna to konkretny stop metali, który kształtuje się na zimno. Tego rodzaju proces formowania elementów jest znacznie tańszy od odlewania. Części powstałe tym sposobem nie wymagają sporządzania formy, która jest najbardziej kosztownym elementem w procesie masowej produkcji. Sposób ten posiada jednak swoje wady, także plastyczna stal posiada swoją wytrzymałość. Nie można więc z niej produkować bardziej precyzyjnych części, jak chociażby bloków w silniku. Świetnie natomiast sprawdza się w powstawaniu prostych części, takich jak rury gazowe i wodociągowe, z uwagi na podatność tworzywa na formowanie można z łatwością otrzymać pożądaną formę rury.

Opublikowany tekst Ci się podoba? To odwiedź serwis dekarstwo wrocław, a znajdziesz większą ilość zbliżonych tematycznie informacji, które też będą ciekawe.

Do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj stop oznaczany jako s960ql.

Różnica między stopami

Zwykle wykorzystuje się trzy typy stali, różniące się od siebie dużą liczbą parametrów. Najbardziej istotnym z nich jest wytrzymałość. Najbardziej wytrzymałym stopem jest s700mc, który może wytrzymać siłę nawet 950 newtonów na milimetr kwadratowy. Innym istotnym wyznacznikiem jest wydłużanie względne. Ten parametr pozwala określić procentowo wydłużenie stali po stworzeniu z niej części. W tym kontekście najlepiej wypada stop, z którego wytwarzane są rury. Niestety, zwiększenie się odporności materiału wiąże się ze zmniejszeniem jego plastyczności. Najlepszym materiałem łączącym dużą wytrzymałość i umożliwiającym dobą obróbkę jest s420mc (więcej o stali).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *