W jaki sposób zatroszczyć się o słuch w hałaśliwych warunkach? – rekomendowane stopery do uszu

O tym, żetrzeba chronić oczy, a jak się pogarsza wzrok zacząć nosić okulary albo soczewki kontaktowe wie chyba każdy. Lecz niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że również o swoje uszy trzeba regularnie dbać, a wiele nie do końca dobrych zachowań i nawyków mogą spowodować, że w pewnym momencie człowiek przestaje dobrze słyszeć. Typowe kłopoty ze słuchem są mało dostrzegalne, ponieważ zmiany zachodzą wolno i pacjent po prostu się przyzwyczaja do nich.

stopery do uszu 2

Autor: Marcel van Schooten
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz nie wyleczone mogą w późniejszych latach być przyczyną trwałej głuchoty, a przecież najważniejsze jest odpowiednie zapobieganie sytuacjom, w jakich narząd słuchu mógłby zostać uszkodzony. Oczywiście nie da się całkowicie wykluczyć źródeł hałasów, ale zredukowanie głośnego słuchania muzyki lub używanie odpowiednich zabezpieczeń w czasie wykonywania pracy znacznie spowolnią proces utraty słuchu.

Szczególne znaczenie ma zredukowanie hałasów w miejscach pracy. W niejednym zawodzie praca wiąże się z obecnością przy maszynie, która może hałasować. Regulacje prawa pracy precyzyjnie regulują, jakie są dopuszczalne natężenia hałasów podczas wykonywania pracy, i pracodawcy koniecznie muszą stosować się do nich. Jest wiele sposobów i metod ograniczenia poziomu hałasu w miejscach, gdzie się pracuje (zobacz wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony przez pracownika wzór). Można w odpowiedni sposób ustawić urządzenia, wykorzystać odpowiednie ekrany i wyciszenia tak, żeby należycie zredukować źródła dźwięków. Takie metody w znacznym stopniu mogą zmniejszyć natężenie dźwięków, lecz całkowite ich wyeliminowanie przeważnie możliwe nie będzie.

Z tego też powodu osoby, które muszą robić w miejscach gdzie jest podwyższony hałas muszą posiadać odpowiednią ochronę. Wybór metody zabezpieczenia musi być uzależniony od natężenia dźwięków i czasu, przez jaki pracownik będzie wystawiony na jego działanie. Do najczęściej spotykanych sposobów ochrony narządu słuchu zaliczane są stopery do uszu Są to niewielkie, wykonane z reguły z pianki poliuretanowej korki, które po wetknięciu w ucho rozprężają się, chroniąc w taki sposób narząd słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *