Techniki drukowania 3d – zalety i etapy każdej z nich

Tak naprawdę druk 3d to uniwersalna nazwa, jaka dotyczy wiele różnych technologii. Jest dużo sposobów na druk 3d i o tym należy pamiętać.

Pierwszą z technik drukowania 3d jest tzw. FDM (Fused Deposition Modeling). Tego rodzaju technologie druku 3d bazują na tym, że na zmianę układane są na siebie dwa typy materiału – jeden jest plastyczny, a drugi podporowy. Urządzenie na swój roboczy stół nakłada zatem na zmianę materiały, opierając się na modelu 3d wytworzonym w dedykowanym programie. Uzyskany tą techniką model jest od razu w stanie do użycia. Pozytywną stroną FDM jest to, że jest dość niedrogą technologią drukowania 3d. Wydrukowane modele są wytrzymałe, można je oddawać różnego rodzaju obróbkom, są niemalże idealną kopią wzoru wykreowanego na komputerze.

Kolejna metoda to MJP/PolyJet. Tego typu technologie druku 3d przedstawiają się nieco inaczej (technologie drukowania w 3d). Na stół drukarki układa się delikatną warstwę akrylowej żywicy i tworzywa podporowego.

Czy szukasz na stronie grill elektryczny gastronomiczny czegoś bardzo zajmującego? Zachęcamy w takim razie do następnego tekstu. Musisz jedynie wejść w podany link.

W momencie, gdy nałoży się daną warstwę, powinno się ją wzmocnić z pomocą światła UV. Później nakładana jest kolejna warstwa, utwardza się ją, potem jeszcze jedna warstwa – i tak do chwili powstania wskazanego produktu. Powstałe metodą MJP/PolyJet projekty posiadają równe powierzchnie, wręcz idealnie odwzorowują detale, a do ich produkcji można czerpać z obszernej gamy surowców.

odzwierciedlenie - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Często korzysta się też z metody nazywanej SLS. Na stole układa się cienką warstwę proszku, w niektórych miejscach jest ona łączona z pomocą lasera.

Masz chęć zgłębić więcej na opisywany temat? To świetnie, ponieważ pod linkiem wózek widłowy linde odnajdziesz fascynujące dane, które Cię zaabsorbują.

W wyniku działania tego typu lasera, pewne ziarna proszku przekształcają się w jednolity materiał. Potem nakłada się następną warstwę proszku, ponawia się też proces umacniania laserem. Tego typu technologie druku 3d również posiadają swoje dobre strony. Projekty stworzone poprzez SLS są niezwykle dokładne, mocne i mają jednolitą formę.

Termin typowej i perfekcyjnej drukarki 3d tak naprawdę nie istnieje. Techniki druku 3d nadal ulegają zmianom i ewoluują. Urządzenia 3d pojawiały się już lata temu w filmowej twórczości science-fiction, gdzie tworzyły wszystko perfekcyjnie – jednakże takie drukarki jeszcze nie istnieją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *