Typy kompresorów -jakie mają funkcje.

Sprężarki powietrza są urządzeniami o bardzo powszechnym zastosowaniu. Podstawową funkcją oraz nadrzędnym zastosowaniem takiego rodzaju sprzętów jest zwiększenie gęstości powietrza. Wysokie ciśnienie używane może być do napędzania urządzeń i rozmaitych mechanizmów. Przykładem zastosowania sprężarek są urządzenia napędzane ściśnionym powietrzem.

sprężarka

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

Korzystamy z nich w warsztatach samochodowych, napędzając różnego rodzaju klucze pneumatyczne. Powszechne zastowanie tej technologii ma miejsce w urządzeniach takich jak: pneumatyczne młoty, wiertarki, szlifierki. Innym miejscem, w którym spotkamy się z wykorzystaniem siły sprężonego powietrza (oczyszczacze powietrza dla alergików) są wszelkiego typu turbiny. Sprężone powietrze napotyka opór na łopatkach turbiny, które wprowadza w ruch. Stosunkowo znane zastosowanie technologii sprężonego powietrza ma miejsce również w naszym życiu codziennym. Wielokrotnie każdy z nas używał kompresora na stacjach paliw. Z urządzeniami tego rodzaju spotykamy się także w gospodarstwie domowym. Technologii (poszerzone informacje pod linkiem) tej używan się w produkcji chłodziarek, wentylatorów, odkurzaczy Na czym polega proces sprężania powietrza i innych gazów? Gaz mają bardzo dużą ściśliwość, w skutek czego możemy zwiększyć ilość np. powietrza zwiększając jego ciśnienie. W ten sposób zwiększa się także również siła potencjalna do wykorzystania. W celu sprężenia gazów w głównej mierze korzysta się sprężarki tłokowe Są to najstarsze, najbardziej popularne i najprostsze sprężarki. Są to sprężarki, gdzie wyniku działania tłoków umieszczonych w cylindrach zwiększa się geśtość gazu. Proste i małe urządzenia tego typu są jednostopiowe, najczęściej jednak wykorzystuje się sprężarki dwustopniowe.

Tego typu urządzenia nazywamy sprężarkami objętościowymi. Większość tego typu urządzeń wyposżone są w zawory, które otwierają się samodzielnie w wyniku zmian ciśnienia w cylindrze, w celu smarowania ruchomych części olejem. Sprężarki powietrza i innych gazów, zarówno sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne czy inne jak osiowe, wirowe, promieniowe mają bardzo duże zastosowanie w przemyśle i są podstawowymi elementami bardziej skomplikowanych maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *