Uruchomienie kopalni wiąże się ze stworzeniem nowych miejsc zatrudnienia i zagrożeniem dla środowiska

Jeszcze w czasach głębokiej komuny przemysł wydobywczy działał bardzo prężnie, dając tym samym zatrudnienie tysiącom, jeśli nie milionom górników. Z czasem jednak wydobycie węgla kamiennego przestało być opłacalne i niejedna kopalnia jakieś 2 dekady temu została zlikwidowana. I dzisiaj ta sytuacja niewiele się zmienia, bo media bez ustanku informują nas o protestach górników buntujących się przeciw rozwiązaniu ich miejsc zatrudnienia.

Maszyny górnicze

Autor: Lars Plougmann
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród głosów dotyczących górniczego środowiska można jeszcze usłyszeć te brzmiące może nieco surrealistycznie w przywołanym kontekście. A bywają to mianowicie głosy buntujące się przeciwko zakładaniu nowych kopalń.Taki sprzeciw wynika z niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą wybudowanie kopalni. Cierpi bowiem nie tylko okoliczna fauna i flora, ale także prezencja otoczenia, które kształtuje człowiek. Mamy tutaj na myśli drogi wiejskie, które czasem się zapadają. Szkody górnicze wywołane przemieszczaniem się ziemi występują na obszarach, gdzie (hiperłącze) zakład kopalniany stanowi zawsze towarzyszący element polskiego krajobrazu, czyli na Górnym Śląsku. To bardzo niebezpieczne (zobacz odbiór odpadów niebezpiecznych śląsk) zjawisko staje się nie tylko przyczyną dziur na szosach, ale także narusza podstawy bloków, zagrażając w ten sposób bezpieczeństwu ich lokatorów. Omówiona wcześniej sytuacja tyczy się kopalni, gdzie wydobywa się węgiel kamienny. Jednak w przypadku eksploatowania złóż węgla brunatnego również będziemy mieć do czynienia z dewastacją środowiska naturalnego. Nic dziwnego, że mieszkańcy miejscowości Miejska Górka protestują przeciwko budowie kopalni. Węgiel brunatny fedruje się metodą odkrywkową, co oznacza, że ściąga się całe płaty ziemi, aby dostać się do bogactw naturalnych. W ten sposób dewastuje się naturalną roślinność, a wokoło wyrasta brzydka kopalniana infrastruktura razem z górami wydobytego surowca.

kopalnia w Miejskiej Górce

Źródło: pl.wikipedia.org

Miejska Górka to miasto usytuowane w Wielkopolsce. Jego obywatele chcieliby zachować harmonijny wygląd najbliższego otoczenia, aby mieć gdzie udawać się na świąteczne spacery. Poza tym ewentualnym tułaczom natychmiast rzucałby się w oczy okropny widok i chyba nie pragnęliby zbyt długo przebywać w takim miejscu. Z kolei powtórne przywrócenie okolicy prawdziwie pięknego wyglądu łączyłoby się z tak wysokimi kosztami, że trudno byłoby odnaleźć sponsora dla tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia. Przekonaliśmy się zatem, że protesty mieszkańców są jak najbardziej uzasadnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *