Co poczynić z odpadami?

Co roku ludzie wytwarzają setki tysięcy ton odpadów oraz śmieci, zanieczyszczających naszą planetę. Mała część zdaje sobie sprawę z tego, jak duża ilość odpadów jest produkowana codziennie. Plastikowe butelki, przeróżne pudełka, opakowania i kartony a także zepsuta i niepotrzebna żywność – to wszystko w ogromnej ilości trafia do koszy, a następnie na wysypiska śmieci. Dochodzi do tego duża ilość nieczystości które pochodzą z działalności przemysłowej, z najróżniejszych usługowych i produkcyjnych zakładów.

śmieciarka
Sporo odpadów jest bardzo toksycznych, na przykład mogą to być odpady z punktów medycznych, chemikalia czy elektronika. Mogą one zawierać substancje, jakie w przypadku przedostania się do otoczenia mogą skazić środowisko naturalne lub spowodować zagrożenie dla życia albo zdrowia wielu ludzi. Widać więc, że problem odpadów jest poważny, i odpowiednie gospodarowanie nimi musi należeć do priorytetów naszych władz.

Ilość odpadów, jakie każdego dnia powstają na naszej planecie jest ogromna, jak okazuje się jednak, spora ich część może być ponownie wykorzystana. W pierwszej kolejności śmieci wymagają należytego składowania, w takich miejscach, żeby nie spowodowały one zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wysypiska śmieci muszą być odpowiednio zaprojektowane, tak aby do minimum ograniczyć możliwość przedostania się pyłów do atmosfery lub chemikaliów do wód gruntowych.

Jeżeli interesuje Cię prezentowany artykuł, odszukaj witrynę (http://suknie-slubne.warszawa.pl/), która przedstawia analogiczne wątki, również będą na pewno ciekawe.

Poza tym spora część tego, co na wysypiska trafia, może być jeszcze raz wykorzystana (więcej o utylizacji odpadów).

wysypisko odpadów

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com

Z tego też powodu coraz większe znaczenie zaczyna się kłaść na odpowiednią gospodarkę odpadami, która polega na tym, żeby jak największą część z nich można było ponownie wykorzystać. Działanie takie, znane też jako utylizacja powoduje, że w pierwszej kolejności zmniejsza się ilość śmieci, które będą wymagać składowania. Mniejsza liczba odpadów to także mniejsze wydatki na prowadzenie wysypisk śmieci i mniejsze wydatki na zabezpieczenie ich przez ryzykiem zanieczyszczenia środowiska. Poza tym koszt odzysku różnych substancji z odpadów jest często znacznie mniejszy, niż ich tradycyjne wytworzenie.

Źródło: Utylinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *