W jaki sposób przekazać 1% na OPP rozliczając PIT 2013

Początek roku trwale już związany jest z okresem rozliczeń z fiskusem. To pora na odświeżenie pamięci, powyciąganie z zakamarków pliku niezbędnych dokumentów, by móc sprawić się z obowiązku. Jeśli rozliczamy się na własną rękę powinno się pieczołowicie przestudiować zmiany jakie zostały wprowadzone w zasadach rozliczeń za rok 2013.

Zasadnicze różnice w stosunku do poprzedniego roku w deklaracji PIT 2013, odnoszą się do zasad rozliczania kosztów uzyskania przychodów, oraz ulg na dzieci i ulg internetowych. Znaczną uwagę powinno się też poświęcić na rodzaj deklaracji, która będzie oddawana w urzędzie skarbowym. W zależności od źródła osobistych dochodów rodzaj i termin składania deklaracji będzie się różnił.

Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową"

Kiedy już przebrniemy przez rozmaite trudności związane z wypisywaniem deklaracji trzeba też przypilnować daty oddania, by PIT 2013 został oddany w odpowiednim czasie do właściwego oddziału urzędu skarbowego. Nim jednak zdecydujemy się oddać rozliczenie warto pomyśleć o innych. Fiskus udostępnił nam godną uwagi okazję przekazania 1% na OPP. Jest to stosunkowo prosty sposób na udzielenie pomocy potrzebującym. Wiarygodność działań prowadzonych przez Organizacje Pożytku Publicznego jest do sprawdzenia w serwisie rządowym. Chcący przekonać się, że pomoc zostanie złożona w adekwatne miejsce, mogą przeanalizować w takich serwisach dokładne raporty z działań poszczególnych OPP.

Łatwość w tym, aby przekazać 1% na OPP polega na paru prostych operacjach (więcej – (ten link)). Należy tylko zdecydować się na OPP, dla której mamy zamiar złożyć kwotę. Szczegółową listę takich organizacji zawarto w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski z 31 grudnia 2008 r. Rejestr ten jest możliwy do przejrzenia w Internecie. Następnie trzeba w rubrykę przeznaczoną na ten cel wstawić nazwę określonej Organizacji Pożytku Publicznego. Informację trzeba uzupełnić o numer KRS i kwotę, która nie może przekraczać 1% podatku należnego, jaki wynika z zeznania podatkowego. Poza tym podatnik może w specjalnej rubryce o nazwie „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem” sprecyzować sposób, w jaki chciałby, aby jego pieniądze były rozporządzone.

Do przekazania jednego procenta z podatku można przygotowywać się już nieco wcześniej w miarę możliwości śledząc poczynania Organizacji Pożytku Publicznego. Nierzadko też, apel o taki rodzaj pomocy wraz numerem KRS i informacją o rodzaju potrzeb przekazują osobiście zainteresowani.http://www.ewidencjamajatku.pl/funkcjonalnosc/inwentaryzacja inwentaryzacja środków trwałychPróbują ratować się w ten sposób rodzice poważnie chorych dzieci, czy innych członków rodziny. W najbardziej intensywnym czasie przed złożeniem rozliczeń w telewizji pojawiają się apele o pomoc wraz z wymaganym numerem KRS. Na skrzynki mailowe są rozsyłane takiego rodzaju informacje zawierające apel i niezbędne dane pomocne w uzupełnieniu rubryki. Wystarczy wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *