Typy i zastosowanie opon samochodowych

Opony to bardzo ważny element każdego pojazdu. Jako jego część podstawowa spełniają funkcję wyjątkową i muszą spełniać dużo warunków. Najważniejsze jest, by opony były gwarancją bezpieczeństwa. W większości przypadków bowiem to od ich sprawności uzależnione jest bezpieczeństwo ludzi przemieszczających się za pomocą pojazdu. Większej części ludzi opony przywodzą na myśl od razu auta. Są one jednak używane do dużo większej liczby maszyn. Przykładem są na przykład urządzenia wykorzystywane w rolnictwie. Na uwagę zasługuje fakt, jak dużej wielkości są opony stosowane na przykład w traktorach i jak solidne sprawiają wrażenie. Istotnie, im większa masa maszyny, tym opony powinny być bardziej wytrzymałe. Jest to bardzo ważne w przypadku wielkich ciężarówek i samochodów dostawczych, które przewożą nierzadko wielotonowe ciężary. Opony ciężarowe muszą więc być przygotowane to tak wielkiego obciążenia, szczególnie że w przypadku takiej maszyny ewentualna kolizja bywa tragiczna w skutkach.

Nie tylko do samochodów

opona sportowa

Autor: Alexandre Ayih
Źródło: http://www.flickr.com

Jak już było wspomniane, nie tylko auta wymagają wykorzystania odpowiedniego ogumienia. Opony rolnicze /więcej na stronie sklepu/ przykładowo muszą być specjalnie dostosowane do warunków, w jakich będą działać. Będą to na przykład opony do kombajnów, które to są maszynami o dużej masie i charakterystycznym zastosowaniu. Ogumienie do tego rodzaju pojazdów będzie więc przede wszystkim bardzo wytrzymałe, jak również przystosowane do pracy na zmiennym i nierównym gruncie. Cechuje je większa przyczepność. Opony wykorzystywane są również w pojazdach o dwóch kołach, takich jak między innymi rowery. Jest wiele rodzajów opon do rowerów, zależnie od typu roweru, a co z tym związane od rodzaju gruntu, na jakim mają zazwyczaj funkcjonować. Istnieją więc opony szosowe dopasowane do używania utwardzonych drogach czy górskie, dobrze spełniające swoje funkcje na trudnych trasach i nierównym gruncie.

Nowe życie oponyJak każdy rodzaj produktu, także opony po zużyciu można drugi raz zastosować. Dobre są do tego zarówno standardowe opony do samochodów osobowych, jak i opony dostawcze i inne /*więcej informacji/. Niezwykle często na przykład widuje się wykorzystanie starych opon na placach zabaw dla dzieci. Służą one bowiem za doskonałą huśtawkę po powieszeniu ich na łańcuchach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *