Zwyrodnienie stawów – w jaki sposób zapobiegać i leczyć tą dokuczliwą dolegliwość?

Choroba zwana zwyrodnieniem stawów jest niezwykle bolesna i znacznie ogranicza funkcję ruchową chorego. Z tego powodu zapewne osoba cierpiąca na to schorzenie uzyskuje orzeczenie o inwalidztwie.
Anomalia degeneracji oraz syntezy chrząstki stawowej może mieć podłoże biologiczne i pochodzenia mechanicznego. Według statystyk, w Polsce choruje na ową przypadłość blisko 2 miliony* osób.Choroba dotyczy przeważnie stawów kręgosłupa, biodrowego i kolanowego.

Zwyrodnienie stawów (więcej na może mieć różne źródło, np.

Jeżeli potrzebne Ci inne tego typu informacje na prezentowany tu temat, to bez wątpienia przyda Ci się to cenne i wiarygodne opracowanie.

wady wrodzone, przeciążenie stawów, podeszły wiek, zbyt duża waga, urazy, mikrourazy, zaburzenia na tle neurologicznym, a także przeciążenie stawów podczas nadmiernej aktywności fizycznej.

Stawy, dolegliwości

Autor: Synocrom
Źródło: Synocrom

Jakie objawy świadczą o zwyrodnieniu stawów?Istotnym sygnałem są z pewnością problemy z rozruszaniem stawów po długotrwałym trwaniu w jednej pozycji. Poza naprężeniem mięśniwystępuje uczucie sztywności i odgłosy „strzelania” w stawach. W fazie rozwoju zesztywnienia stają się jeszcze silniejsze, a ból dokuczliwszy. U osób starszych najczęściej dotyczą stawów bioder i rąk.

Inne, też niezwykle ciekawe szczegółowe omówienie tego zagadnienia odnajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie a na pewno nie stracisz czasu!

Oprócz silnego bólu mogą nastąpić znaczne zniekształcenia palców oraz części śródstopia.

Jak chronić się przed zwyrodnieniem stawów?W profilaktyce, niezależnie od wieku, należy troszczyć się zarówno o kondycję fizyczną i odpowiednio dobraną dietę. Nadwagę trzeba zrzucić, natomiast osoby które prowadzą siedzący tryb życia np. pracując wiele godzin dziennie przy komputerze, muszą uprawiać regularną aktywność, a także gimnastykować dłonie i palce. W diecie powinny być obecne warzywa oraz owoce bogate w karoten i witaminę C. Zmniejsza ona prawdopodobieństwo wystąpienia patologicznych zmian w kościach. Groźbę zmian chorobowych obniżają także zielone warzywa i owoce, np. mango, papaja.

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie stawów?
Leczenie polega przede wszystkim na odciążeniu miejsc dotkniętych chorobą, regularnych ćwiczeniach rozluźniających o raz uśmierzaniu bólu. W sprzedaży dostępne są środki farmakologiczne, które pomagają w odbudowie uszkodzonej chrząstki, a także działają przeciwzapalne i przeciwbólowo jak Reumaherb – preparat pochodzenia roślinnego, na bazie wyciągu z diabelskiego pazura, jeżówki i wiązówki o którym czytaj tutaj
__
* źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *